Amazon rozšiřuje svou leteckou flotilu, ohrožuje tím byznys FedExu či UPS | E15.cz

Amazon rozšiřuje svou leteckou flotilu, ohrožuje tím byznys FedExu či UPS

Flotila Amazonu
Flotila Amazonu
• 
ZDROJ: Jehan Ghouse [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší internetový obchod na světě rozšiřuje svou vlastní flotilu nákladních letadel. Během dvou let si pronajme další desítku Boeingů 767. Aktuálně má firma k dispozici čtyři desítky letounů.

Pět z nových letounů by měla firma začít používat příští rok, zbylou pětici v roce 2020, uvádí CNN. S expanzí však firma zdaleka skončit nemusí, během sedmi let by si prý mohla pronajmout ještě 17 letounů navíc.

Amazon tak činí další kroky k nezávislosti na přepravních společnostech typu FedEx či UPS. Právě dopravné přitom činí stále významnější položku v rozpočtu společnosti. Jen za prvních devět měsíců letošního roku zaplatil Amazon dopravcům 18,6 miliardy dolarů, což je o téměř třetinu více v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Analytik banky Morgan Stanley Ravi Shanker nicméně již v průběhu prosince uvedl, že FedEx a UPS mohou v důsledku expanze přepravní služby Amazon Air přijít do roku 2025 o desetinu příjmů. Elektronický obchod podle Shankera ušetří mezi dvěma až čtyřmi dolary na každé zásilce, kterou namísto třetích stran přepraví jeho vlastní flotila.

Amazon však v současnosti může kromě nákladů na dopravu trápit také vývoj ceny jeho akcií. Ty během posledního měsíce ztratily více než deset procent své hodnoty.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah