Krachující Air Berlin: Rakouskou divizi chce Lufthansa | E15.cz

Lufthansa chce rakouskou divizi Air Berlin. Nejradši by aerolinky celé

ČTK

Největší německá aerolinka Lufthansa vyjádřila zájem o převzetí divize zkrachovalé německé nízkonákladové letecké společnosti Air Berlin, rakouské aerolinky Niki.

Lufthansa by tak mohla lépe konkurovat nízkonákladovému irskému Ryanairu, především na linkách z Německa do Španělska. Agentuře Reuters to dve středu sdělily informované zdroje.

Německý národní dopravce by nejraději převzal celý Air Berlin a má k tomu podporu německé vlády. Není ale jisté, zda k transakci dojde, protože by koupí druhé největší německé letecké společnosti získal na příklad téměř monopol na německé vnitrostátní lety.

Odradí investory? Německé úřady kladou případnému prodeji Air Berlin několik překážek

Kromě Lufthansy projevil zájem o Air Berlin rovněž právě Ryanair a podle některých zdrojů Reuters i letecká společnost Condor, která patří německé cestovní kanceláři Thomas Cook. Není zatím jasné, o jaké části Air Berlin se Condor zajímá. Má se také za to, že o převzetí částí Air Berlin uvažuje i britský EasyJet, uvedla agentura Reuters.

Air Berlin prodal svou rakouskou divizi Niki za 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč) loni v červnu svému majoritnímu akcionáři Etihad Airways v rámci restrukturalizačního plánu. Obchod ale nebyl dokončen.

Air Berlin nejsou samy. Letectví prochází velkými změnami, doplatila už na ně řada dalších aerolinek

Nízkonákladovou rakouskou leteckou společnost Niki založil v roce 2003 bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda. Aerolinky Air Berlin koupily 24 procent akcií Niki v roce 2004, v roce 2010 svůj podíl navýšily na 49,9 procenta.

Niki provozuje především dovolenkové lety do destinací jako jsou Kanárské ostrovy, severní Afrika a Turecko. Lauda, který má licenci na řízení komerčních letadel, rovněž příležitostně sám svá letadla pilotuje.

Zachrání Air Berlin jiné aerolinky? Podívejte se na fotogalerii flotily problematické firmy

Za podpis škodovku. Někdejší šéf automobilky Kulhánek láká podporovatele na soutěž

Google a Walmart jdou proti Amazonu, spojily síly do vlastní nákupní platformy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!