Richard Branson žádá britskou vládu o pomoc | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Miliardář Branson žádá britskou vládu o pomoc. Jako záruku nabídl svůj ostrov v Karibiku

bru

Britská vláda zamítla žádost o poskytnutí záchranné půjčky aerolinkám Virgin Atlantic. Jejich zakladatel, miliardář Richard Branson, se ale nevzdává a snaží se úřady přesvědčit, aby změnily názor. Jako záruku nabízí svůj soukromý ostrov Necker.

Virgin Atlantic žádaly vládu o půjčku 500 milionů liber (15,7 miliardy korun). Ta prvnotní žádost podle Financial Times zamítla a aerolinky vyzvala, aby se pokusily zajistit si financování jinými cestami dříve, než se obrátí na stát.

Branson nyní oznámil, že vládě nabízí za půjčku jako záruku ostrov Necker, který vlastní od roku 1978 a na kterém dlouhodobě žije. Území o rozloze 30 hektarů je součástí Britských Panenských ostrovů.

„Realitou této bezpříkladné krize je, že mnoho aerolinek bude potřebovat státní pomoc a mnoho z nich ji už také dostalo,“ napsal Branson v otevřeném dopisu zaměstnancům skupiny Virgin. „Uděláme cokoliv, abychom aerolinky udrželi v chodu - ale vzhledem k obrovské nejistotě, která nás nyní obklopuje, a v situaci, kdy nevíme, jak dlouho budou naše letadla na zemi, budeme potřebovat vládní pomoc, abychom to dokázali,“ dodal.

V Česku žádná strategická firma ke znárodnění není, shoduje se opozice s analytiky

Branson přitom ve Velké Británii čelí kritice, že žádá o státní podporu namísto toho, aby do Virgin Atlantic nalil vlastní prostředky. Branson je s majetkem kolem 5,9 miliardy dolarů sedmým nejbohatším Britem, kritici mu také vyčítají, že je daňovým rezidentem právě na Britských Panenských ostrovech.

Miliardář tuto kritiku odmítá, zdůrazňuje, že nežádá o dar, ale o půjčku, kterou aerolinky splatí. „Zaznamenal jsem mnoho komentářů o hodnotě mého majetku – ta kalkulace je ale založena na hodnotě skupiny Virgin před stávající krizí, nejsou to peníze v bance, na kterých bych seděl, a které bych mohl kdykoliv vybrat,“ napsal s tím, že sám do Virgin Group, pod níž spadají i aerolinky Virgin Atlantic, vloží 250 milionů dolarů.

České aerolinie by měl koupit stát, uvedla Schillerová
Vpravdě národní dopravci. Evropa přichází na chuť zestátňování aerolinek

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!