Naděje na konec stávek. Lufthansa se dohodla s odboráři na růstu mezd

Sérii stávek u Lufthansy by mohl být konec

Sérii stávek u Lufthansy by mohl být konec Zdroj: ČTK / Lando Hass

Německé aerolinky Lufthansa a odbory Verdi se dohodly na postupném zvýšení mezd pozemního personálu o 12,5 procenta do konce nadcházejícího roku. Zaměstnancům s nižšími příjmy se mzdy podle Verdi zvýší dokonce až o 18 procent. Odborová organizace dohodu s Lufthansou označila za historický úspěch.

Průlom v dosud neúspěšných jednáních nastal tento týden za zprostředkování durynského premiéra Bodo Ramelowa a někdejšího šéfa Spolkového úřadu práce Franka-Jürgena Weise. Verdi původně žádal zvýšení mezd pro pozemní personál o 12,5 procenta s platností dohody na jeden rok, aerolinky nabízely deset procent s 28měsíční délkou ujednání.

Kompromisní dohoda počítá s dvouletým trváním kolektivní smlouvy a s postupným navyšováním mzdy. První navýšení bude zpětně od 1. ledna letošního roku, a to o sedm procent, minimálně však o 280 eur. Od března nadcházejícího roku budou k dalšímu dvouprocentnímu zvýšení dostávat všichni zaměstnanci navíc shodně 150 eur. Aerolinky rovněž navýší zaměstnancům o 150 eur příspěvek na dovolenou.

„Pro 25 tisíc zaměstnanců to znamená pozoruhodný dvouciferný nárůst mezd až o 18 procent během dvou let,“ uvedly odbory. Ty poznamenaly, že členové pozemního personálu dostanou rovněž jednorázový protiinflační bonus 3000 eur.

Dohoda o navýšení mezd pozemního personálu znamená, že se aerolinky vyhnuly další rozsáhlé stávce, která by dolehla na stovky tisíc cestujících. Problémy kvůli předchozím protestům narušily spojení i s Českou republikou.

Riziko stávek ale není zcela zažehnáno, Lufthansa stále ještě nedosáhla s odbory dohody o nových pracovních a mzdových podmínkách pro bezpečnostní personál. Další kolo jednání je v této věci naplánováno na nadcházející týden.

Stávku v délce 36 hodin navíc v noci na dnešek zahájil palubní personál Austrian Airlines, dceřiné společnosti Lufthansy. Aerolinky byly nuceny zrušit 400 letů, což podle společnosti zasáhne zhruba 50 tisíc pasažérů. Palubní personál Aistrian Airlines požaduje stejné platy jako mají kolegové u Lufthansy. Odbory tvrdí, že u Lufthansy jsou tyto platy o 40 procent vyšší.