Aktualizováno
Nové Holešovice žalují DPP kvůli prodeji pozemků. Spolu a STAN žádají posouzení dopadů sporu

Zdeněk Hřib v pražském metru.

Zdeněk Hřib v pražském metru. Zdroj: FB Zdeněk Hřib

Společnost Nové Holešovice podala žalobu na pražský dopravní podnik (DPP) kvůli tomu, že jí podle dohody neprodal pozemky v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice. Oznámila to CPI Property Group, která je spolu s Karlín Group a DPP ve firmě Nové Holešovice zastoupena. Část pražské magistrátní koalice kvůli tomu vyzvala primátorova náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti), aby nechal vypracovat „super-posudek“ všech možných řešení sporu města se společností.

Podnik Nové Holešovice vznikl k rozvoji okolí stanice, současné vedení magistrátu však dohodnutý prodej městských pozemků stále neschválilo a Hřib prosazuje, aby DPP z podniku úplně vystoupil.

DPP už v minulosti obdržel předžalobní výzvu, která vyčíslila případnou škodu soukromých partnerů ve společném podniku na 1,31 miliardy korun. Jelikož se situace ani po výzvách neposunula, podala firma Nové Holešovice nyní žalobu s tím, že neschopnost zajistit souhlas vedení města s převodem pozemků nic nemění na smluvní povinnosti DPP pozemky prodat.

„Společný podnik se touto žalobou v první řadě domáhá uzavření příslušných smluv, ačkoliv si vyhrazuje právo žádat také náhradu vznikající škody, pokud by město anebo sám DPP uzavření smluv jakýmkoliv způsobem definitivně zmařily,“ stojí v prohlášení CPI Property Group.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík v reakci uvedl, že podnik se musí seznámit s obsahem žaloby a podle doporučení právníků a advokátů bude podnikat další kroky. Dodal nicméně, že DPP dlouhodobě trvá na pokračování společného podniku, který je podle všech posudků i auditu zpracovaného pro magistrát nejvýhodnější variantou revitalizace stanice metra a jejího okolí. „Další postup ve společném podniku ale závisí jen na rozhodnutí rady hlavního města Prahy v působnosti valné hromady DPP,“ sdělil.

Spolu a STAN chtějí znát všechny varianty

Zástupci Spolu a STAN, které jsou součástí pražské magistrátní koalice, v reakci na žalobu navrhují Hřibovi, aby zadal posudek, který by pomohl odblokovat stávající spor města se soukromými investory. „V případě Nových Holešovic chceme znát komplexní právní posouzení rizik všech navrhovaných postupů, a tak požadujeme tzv. super-posudek. Budeme-li si jistí, že městu a jeho obyvatelům nehrozí škoda v rámci soudního sporu s developerem a že Nádraží Holešovice nebude exitovou variantou nadále chátrat, pak můžeme souhlasit s variantou, kterou navrhuje náměstek Hřib,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Spolu Tomáš Portlík.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že chce nalézt takovou cestu řešení sporu, která bude beze škod pro město. Pokud má Praha ze společného podniku odejít, musí se nejprve prověřit možné dopady tohoto kroku. Zároveň navrhne, aby bylo na příští zasedání zastupitelstva zařazeno projednání auditu k Novým Holešovicím.

Hřib prodej původně schválil 

Společný podnik založil DPP po delších jednáních v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i CPI Property Group, která rovněž v oblasti vlastní pozemky. Dozorčí rada DPP letos v lednu jednomyslně schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun, pro hlasoval i její předseda Hřib.

Následně však změnil názor a Piráti koncem dubna předložili materiál o vystoupení DPP ze společné firmy. Jako důvod k vystoupení Hřib uvedl podezření na propojení některých účastníků s kauzou Dozimetr, která se týkala ovlivňování zakázek v DPP.

Pirátům se však nepodařilo přesvědčit své koaliční partnery ze Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN, takže takzvaný exit radní neschválili. Zároveň však ani neschválili prodej městských pozemků společnému podniku, k němuž je nutný souhlas městské rady, která zároveň tvoří valnou hromadu DPP.