Plynem proti chřipce: Dopravní podnik vydezinfikuje tramvaje ozonem

V boji proti šíření chřipky v tramvajích pomůže ozon.

V boji proti šíření chřipky v tramvajích pomůže ozon. Zdroj: Blesk:Foto : Czech News Center / Rušinová Mária

Ozon dokonale vydezinfikuje sebemenší škvíru v interiéru tramvaje.
Tramvaje se každou noc čistí ve vozovnách přípravky typu Savo.
V boji proti šíření chřipky v tramvajích pomůže ozon.
V boji proti šíření chřipky v tramvajích pomůže ozon.
5
Fotogalerie

Pražský dopravní podnik místo běžného každodenního čištění nechá vydezinfikovat tramvajové vozy ozonem. Chce tak zajistit lepší a dlouhodobější odstranění choroboplodných zárodků. Rozhodnutí padlo v souvislosti s vyhlášením chřipkové epidemie na konci ledna.

„Touto moderní a vysoce účinnou technologií dokážeme vydezinfikovat deset až dvanáct tramvají denně v závislosti na provozních požadavcích,“ uvedl vedoucí správy tramvají Milan Slunečko. Doba nutná pro dezinfekci závisí na délce tramvaje.

Použitá metoda odstraňuje podle podniku viry, bakterie, houby a původce zápachu. Je několikanásobně účinnější než běžné čistění a používá se obvykle ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu. „Ozon je plyn, který pronikne hluboko do skulin interiéru tramvají a pórů materiálů. Nenechává žádné stopy na tkaninách ani na kůži,“ uvedl dopravní podnik ve zprávě.

Pracovníci podniku každou noc ve vozovnách čistí tramvaje přípravky typu Savo. Jednou za šest týdnů pak každá tramvaj podstoupí důkladnější vyčištění.

DPP má podle posledně zveřejněné výroční zprávy z předloňského roku bez započtení historických souprav 818 tramvají. Část z nich tvoří modifikace typu T3. Podnik v uplynulých letech kupoval nízkopodlažní vozy 15T ForCity. Náklady na provoz tramvají v Praze přesahují tři miliardy korun ročně.