Řízení letového provozu loni zvýšilo obrat na rekordních 4,32 miliardy korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Řízení letového provozu loni zvýšilo obrat na rekordních 4,32 miliardy korun

ČTK

Státní podnik Řízení letového provozu loni i přes snížení svých poplatků meziročně zvýšil obrat o více než tři procenta na rekordních 4,32 miliardy korun. Důvodem byl zejména nárůst leteckého provozu nad Českem. O více než desetinu vzrostl také provozní zisk společnosti na 404 milionů korun. Hrubý zisk naopak klesl o zhruba 115 milionů korun na 369 milionů korun právě kvůli snížení poplatků. Informoval o tom mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Letový provoz v českém vzdušném prostoru byl loni rekordní. Počet vzletů, přistání a přeletů letadel proti předchozímu roku vzrostl o téměř sedm procent na 912 815.

„Nárůst provozu a s ním související ekonomické aspekty evropské regulace v oblasti cenotvorby sice v našem případě již přesahují optimální úroveň, nicméně i v roce 2019 jsme připraveni zvládnout požadavky na kapacitu bez negativních vlivů na naše ekonomické výsledky“, uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Kde letos otevřou nejpozoruhodnější letiště? Státy do nich investují stamiliardy

Hlavním zdrojem příjmů podniku bylo v loňském roce tradičně poskytování letových navigačních služeb, které představovaly přes 93 procent celkových příjmů společnosti. Nejvýnosnější položkou byly traťové navigační služby.

Vedle toho dispečeři loni čerpali příjmy i ze svých komerčních aktivit, jako je například činnost letecké školy, což podniku vyneslo 187 milionů korun. K tomu přispěl zejména aktuální výcvik dispečerů pro Bosnu a Hercegovinu, Maltu a Norsko. Podle podniku vzrostla i poptávka po službách kalibrační letky podniku, které dlouhodobě využívají například v Uzbekistánu, Tanzanii nebo na Kubě.

Zvýšený obrat společnost zaznamenala i přes další snížení svých poplatků. Podle informací podniku z loňského roku ŘLP snížilo v roce 2018 přeletové poplatky o 56 korun. Ceny za poskytované služby podnik nezvýšil od roku 2009.

Topolová z AAA Auto: V Polsku chceme prodat 16 tisíc aut

Výše všech povinných odvodů podniku do státního rozpočtu, včetně daně z příjmů za rok 2018, překročila miliardu korun. Kromě daňových povinností podnik zajistil v souladu s předpisy i příděl do fondu zakladatele ve výši 105 milionů korun. Dosažený zisk podnik využije především na zajištění dostatečné kapacity a další rozvoj letových služeb.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením Ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Na letecký provoz v Česku dohlíží v rámci ŘLP kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!