Saúdské aerolinky ruší velkou objednávku na odstavené boeingy, budou létat jen s airbusy | E15.cz

Saúdské aerolinky ruší velkou objednávku na odstavené boeingy, budou létat jen s airbusy

Štěpán Bruner

Nízkonákladová letecká společnost Flyadeal stornovala objednávku 30 letounů Boeing 737 MAX. Saúdskoarabské aerolinky oznámily, že jejich flotilu budou tvořit výhradně letouny řady Airbus A320.

Flyadeal začaly o zrušení předběžné objednávky uvažovat už po dvou katastrofách letounů 737 MAX v Indonésii a Etiopii, při nichž loni v říjnu a letos v březnu zemřelo dohromady 346 lidí. Součástí dohody byla i opce na nákup dalších 20 letadel. Podle ceníku měl kontrakt hodnotu 5,9 miliardy dolarů, velcí odběratelé jsou ovšem schopni si vyjednat slevy dosahující i několika desítek procent.

„Vyrozuměli jsme, že Flyadeal svou objednávku na 737 MAX v tuto chvíli nefinalizují vzhledem k časovým požadavkům společnosti,“ uvedl Boeing. Flotilu aerolinek by měly do budoucna tvořit jen letouny konkurenčního Airbusu. Flyadeal nasadí třicítku strojů Airbus A320neo, které v červnu objednala jejich mateřská společnost, státní dopravce Saudi Arabian Airlines.

Provoz typu 737 MAX je od březnové nehody celosvětově zakázaný a Boeing pracuje na nápravě. Termín návratu letadel na nebe je nejistý, některé americké aerolinky za nejdřívější možný termín označují září. Objevují se ale signály, že se MAXy na pravidelné linky dostanou až v příštím roce.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!