Ryanair vyplatil loni svému šéfovi skoro čtvrt milionu denně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Šéf Ryanairu O'Leary si loni vydělal skoro čtvrt milionu denně

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Generální ředitel irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O'Leary si v loňském finančním roce vydělal 3,38 milionu eur (87 milionů korun). Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celková odměna dlouholetého šéfa firmy tak odpovídala 238 tisícům korun za den.

O'Learyho základní plat ve finančním roce končícím březnem 2019 dosáhl 1,06 milionu eur, bonusy 770 tisíc eur a náhrady odvozené od hodnoty akcií firmy 1,55 milionu eur. Meziročně se tak celková O'Learyho odměna zvýšila o 46 procent, v předchozím roce se totiž šéf Ryanairu vzdal svých bonusů v hodnotě téměř milionu eur.

V budoucnu bude O'Learyho výdělek pravděpodobně o něco skromnější. Letos v dubnu podepsal novou pětiletou smlouvu, která snižuje jeho základní plat o polovinu na 500 tisíc eur a na stejnou částku klesne také maximální výše jeho bonusů. Kontrakt také zahrnuje opci na deset milionů akcí Ryanairu za částku 11,12 eura za akcii. Tu může O'Leary využít kdykoliv do roku 2024, pokud roční čistý zisk Ryanairu překoná dvě miliardy eur. Nyní se hodnota akcií společnosti pohybuje pod deseti eury.

Výsledky Ryanairu za uplynulý finančním rok jsou směsí dobrých a špatných zpráv. Tržby stouply o šest procent na 7,6 miliardy eur a počet cestujících se zvýšil o devět procent na 142 milionů, zisk před zdaněním ale spadl o 35 procent na 948 milionů eur. O'Leary to odůvodnil „významným přebytkem kapacity na unijním trhu, nepředvídatelnou sérií stávek řízení letového provozu a nedostatkem zaměstnanců“, které způsobily potíže všem aerolinkám.

Brno vítězí nad problémovými boeingy, letišti dál přibývají cestující
Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky
Piloti letu Smartwings, který v Pardubicích přejel dráhu, porušili základní předpisy
Královna nebes slaví. Boeing 747 poprvé vzlétl před 50 lety

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!