Spor o odškodné za Fischerova letadla končí, Česko stamiliony platit nemusí | e15.cz

Spor o odškodné za Fischerova letadla končí, Česko stamiliony platit nemusí

Boeingy Fischer Air během své nucené odstávky na pražském letišti
Boeingy Fischer Air během své nucené odstávky na pražském letišti
• 
ZDROJ: Honza Groh, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firma Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF) neuspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu ve sporu o 334 milionů korun, které žádala od státu jako náhradu ušlého nájemného za dvě konkurzem blokovaná letadla. Oba boeingy dříve patřily do flotily podnikatele Václava Fischera. Na verdikt upozornila Česká televize. Odůvodnění zatím není k dispozici. Dovolání čekalo na rozhodnutí několik let.

„Jsem překvapen a zklamán. K vlastnímu rozhodnutí se vyjadřovat nebudu. Jsem přesvědčen o tom, že ve všech sporech okolo v České republice zašantročeného majetku nakonec uspěji,“ reagoval na verdikt Václav Fischer.

Ve firmě AMF míval podle dostupných informací většinový podíl podnikatel v cestovním ruchu Fischer, letouny sloužily v jeho někdejší letecké společnosti. Před dvěma lety Nejvyšší soud vyhověl jinému dovolání AMF a nařídil Vrchnímu soudu v Praze, aby znovu řešil osud peněz získaných dražbou letadel. Vrchní soud pak loni rozhodl ve prospěch Fischera.

Prodej za zlomek původní ceny

Stroje se před lety dostaly do konkurzní podstaty společnosti Charter Air (bývalý Fischer Air). Nárok si však na ně dělala také společnost AMF, a proto se domáhala jejich vyloučení z konkurzní podstaty. Správce i přesto letadla prodal.

Prodejní cena letadel přesáhla dva miliony dolarů (téměř 40 milionů korun), což je zlomek původní hodnoty. Oba letouny kvůli složitým soudním sporům stály téměř pět let na Ruzyni. Nakonec v červnu 2010 odletěly do Rumunska, kde si nový majitel objednal generální opravu. Podle zpráv v médiích skončily boeingy v Nigérii.

Fischer konkurz považuje za bezdůvodný a neplatný od samotného začátku. „Já musím trvat na tom, abych za postupy konkurzních soudců a správců byl odškodněn,“ uvedl loni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery