Tesla v tržní kapitalizaci překonala 80 miliard dolarů | E15.cz

Tesla má větší tržní kapitalizaci než automobilky General Motors a Ford dohromady

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výrobce elektrických aut Tesla nadále zvyšuje náskok na pozici největší automobilky ve Spojených státech. Tržní kapitalizace podniku v závěru pondělního obchodování na burze totiž poprvé překonala 80 miliard dolarů (1,8 bilionu korun). K růstu pomohly zprávy o zahájení výroby v Číně a o silném prodeji za čtvrté čtvrtletí, což poslalo akcie už druhým dnem na nové rekordy. Tržní kapitalizace Tesly je tak nyní téměř stejná jako tržní kapitalizace konkurenčních firem General Motors a Ford dohromady, upozornil list Financial Times.

V pondělí akcie Tesly vzrostly o 1,9 procenta na 451,54 dolarů. Tržní kapitalizace automobilky tak v závěru obchodování činila 81,4 miliardy dolarů. Hodnota Tesly je nyní o 59 procent vyšší než konkurenční automobilky GM, jejíž tržní kapitalizace v pondělí činila 51,2 miliardy dolarů. Hodnota Fordu pak dosáhla 36,3 miliardy dolarů.

Ještě před necelým rokem přitom Tesla čelila ze strany investorů a analytiků narůstající skepsi. Důvodem bylo snížení počtu zaměstnanců a nižší odbyt aut v prvním čtvrtletí, než se čekalo.

Od té doby se však situace změnila. Ve třetím čtvrtletí společnost překvapivě vykázala čistý zisk a za loňský rok dodala 367 500 vozů. Podařilo se jí tak splnit cíl. Letos se chystá přijít s novým modelem, kterým má být sportovně-užitkový vůz Model Y. Investory také potěšil výhled růstu v Číně, kde Tesla začala prodávat vozy vyrobené ve své nové továrně v Šanghaji.

Tesla sice roste, analytik CFRA Garrett Nelson ale upozornil, že stále visí otazníky nad výsledky automobilky za první pololetí a jistá není ani její schopnost udržet si ziskovou marži.

„Poukazujeme na to, že Tesla už v Číně snižuje ceny a čelí záplavě konkurence elektrických aut v USA. Letos se tam představí nejméně 25 nových modelů (schopných s největší pravděpodobností získat plný daňový dobropis 7500 dolarů),“ uvedl Nelson.

Automobilky také všeobecně čelí slabší poptávce v USA. Akcie GM a Fordu v pondělí klesly v reakci na zprávu Fordu, že jeho prodej v USA ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o 1,3 procenta. GM minulý týden oznámil, že mu čtvrtletní prodej v USA klesl o 6,3 procenta. Celkově se prodej aut ve Spojených státech loni snížil na 17,1 milionu ze 17,3 milionu v roce 2018.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah