Uber dobrovolně přistoupil na registrování tržeb přes EET | E15.cz

Uber dobrovolně přistoupil na registrování tržeb přes EET

Uber, ilustrační foto
Uber, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Regionální ředitel alternativní taxislužby Uber Alexei Stakh dnes podepsal další memorandum s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO). Společnost se tím zavázala, že bude dobrovolně registrovat tržby v režimu EET.

Na sepsání nového memoranda podle Schillerové ministerstvo financí pracovalo od dubna a týká se dílčích úkolů, které se týkají právě platby daní alternativní taxislužby. Uber se tak podpisem zavázal k tomu, že bude registrovat tržby v režimu EET i přesto, že mu zákon tuto povinnost zatím neukládá.

Elektronická evidence tržeb se má týkat všech nových řidičů, i na ty stávající chce však Uber apelovat, aby k EET rovněž přistoupili. Registrace tržeb má probíhat centrálně a zákazníci by měli obdržet účtenku tak, jako je tomu například v obchodech.

Uber se rovněž s ministerstvem dohodl na tom, že bude Finanční správě poskytovat komplexní přehled transakcí za všechny řidiče. Činit tak má jednou ročně, což má usnadnit případné finanční kontroly. Dohoda má zatím platit rok, poté se ministerstvo s firmou dohodnou na dalších krocích.

„Dnešní akt by měl rozptýlitobavy, že stát není schopný regulovat sdílenou ekonomiku, tedy aspoň v daňové oblasti,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. Finanční správa již dříve vydala řadu metodických pokynů, kde vysvětluje pokyny týkající se sdílené ekonomiky. Schillerová rovněž uvedla, že ministerstvo financí iniciovalo debatu o sdílené ekonomice na evropské úrovni, kde doufá právě ve výměnu legislativních zkušeností mezi jednotlivými státy.

Již v pořadí druhé memorandum navazuje na první dohodu, kterou podepsala vláda s Uberem na konci letošního dubna. Politici tak reagovali na několikaměsíční protesty běžných taxikářů, kterým vadilo, že řidiči alternativních služeb v Česku operují bez taxikářských licencí. Uber se tak po dohodě zavázal, že jeho řidiči splní veškeré zákonné podmínky, samotná společnost si pak v Česku zajistila živnostenské oprávnění. Rovněž Uber v reakci na kritiku zrušil cenový rozptyl u svých jízd a začal kalkulovat ceny přesně.

Situaci v Česku řešilo na jaře i Taxify, kdy do Česka dorazil jeho spoluzakladatel Martin Villig. Ten se s vládou shodl na zastaralé legislativě týkající se osobní přepravy. Doposud však Taxify v Česku žádné memorandum nepodepsalo. „Taxify na rozdíl od některých našich konkurentů již od spuštění provozu v Praze platí veškeré daně v České republice a to jak daň z příjmů, tak DPH a ostatní daně i poplatky. Se státem intenzivně spolupracujeme a diskutujeme jak současný stav, tak i budoucí podobu legislativy,“ řekl pro E15 šéf Taxify pro Česko a Slovensko Roman Sysel.

Společnosti Uber i konkurenční Taxify v minulosti kontrovaly tím, že se nejedná o přepravní společnosti, nýbrž služby zprostředkovávající spolujízdu. To však vláda odmítala již v červnu loňského roku, kdy vydala analýzu sdílené ekonomiky, kde Uber zařadila mezi běžné taxislužby.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah