Banky zvyšují sazby. Hypotéky mají mít až šestiprocentní úrok | e15.cz

Banky zvyšují sazby. Nová hypotéka bude až s šestiprocentním úrokem, odhadují analytici

Adam VáchalNguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Půjčit si na bydlení bude letos čím dál méně výhodné. Rozbujelá inflace a kroky České národní banky se začínají projevovat u hypotečních úvěrů, většina bank zvyšuje sazby. Od pondělí je zvýší u všech fixací i ČSOB, která tak následuje Raiffeisenbank, Komerční banku, UniCredit Bank a Sberbank. Do konce ledna zvedne sazby i Česká spořitelna. Ekonomové oslovení deníkem E15 se shodují, že sazby letos ještě povyrostou.

Až k šesti procentům mohou letos vyrůst sazby hypotečních úvěrů, domnívá se hypoteční analytik Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select. „Základní mezibankovní sazby budou letos určitě ještě růst a jejich pokles asi nemůžeme očekávat dříve než v průběhu roku 2023,“ řekl Sýkora. „Návrat sazby z let 2019 a 2020, tedy kolem dvou procent, nejspíše nebude tak rychlý jako jejich růst a může to trvat i mnoho měsíců,“ dodal.

Průměrná úroková sazba u hypoték v prosinci činila tři procenta. Podle České bankovní asociace ale tento údaj zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících. Nabídkové sazby hypoték se v prosinci již pohybovaly v průměru kolem čtyř procent.

Analytik Golem Finance Luboš Svačina také očekává, že sazby překonají ke konci roku hranici šesti procent. „Důležitou roli však bude hrát poptávka. Pokud výrazně poklesne zájem o hypoteční financování, zostří se konkurenční prostředí mezi bankami a růst sazeb by pak nemusel být tak intenzivní a udržet se mezi pěti a šesti procenty,“ upozorňuje ekonom.

Stejný trend očekává hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. „Tržní úrokové sazby, od kterých se nejvíce odvíjejí hypoteční sazby, v závěru minulého roku vzrostly a nyní se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008. V té době byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték kolem 5,5 procenta,“ připomněl Seidler. „Pokud se tržní sazby letos výrazněji nezmění, měly by hypoteční sazby letos postupně směřovat k této hranici,“ dodal.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil je optimističtější. Průměrná sazba za hypotéku podle něj letos bude maximálně 3,5 až čtyři procenta. Růst sazeb by měl podle Hradila kulminovat ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Video se připravuje ...
Jak vyšší hypotéka zdraží životní pojistku

„Na hypotečním trhu předpokládám výrazné ochlazení. Setrvale rostoucí ceny nemovitostí se dostávají mimo možnosti čím dál větší části českých domácností, přičemž vyšší hypoteční sazby tento problém dále umocní,“ upozorňuje ekonom, který podobně jako Svačina očekává snížení poptávky po hypotečních úvěrech a tím tvrdší boj mezi bankami o ubývající klienty. ČNB navíc zpřísnila od dubna limity pro poskytování hypoték.

Lidé budou podle odhadu ekonomů dávat přednost kratším fixacím, okolo jednoho roku či dvou let, i za cenu vyšších úroků, ale s nadějí, že při další změně fixace již dostanou lepší úrok. „Česká národní banka prognózuje pokles inflace opět ke dvěma procentům v řádu roku až roku a půl. Z toho lze usoudit, že by sazby měly od poloviny roku začít opět klesat,“ domnívá se ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát.

Nejvíce refinancování promluví do rozpočtů lidí, kteří nabírali hypotéky nedaleko sazbového dna v roce 2017. „Mnoho klientů má fixované pětileté sazby z roku 2017, kdy se sazby pohybovaly kolem dvou procent, a refinancování pro ně bude pravděpodobně nepříjemné,“ zdůrazňuje manažer pro hypotéky Komerční banky Ondřej Šuchman.

Že by se úrokové sazby hypoték vrátily na ona příjemná dvě procenta, si ale netroufá většina analytiků předpovídat. „Bereme-li v potaz celorepublikový průměr, myslím si, že to se nestane,“ říká ředitel realitního startupu Lusq Miloslav Lafek.

„Trend růstu cen nemovitostí bude s největší pravděpodobností pokračovat a bude stále rychlejší než nárůst inflace a banky se budou chtít jistit. Lidé navíc budou potřebovat více vlastního kapitálu. Nemyslím si, že by se sazby vrátily pod čtyři procenta,“ dodává.

Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což je meziroční nárůst o sedmdesát procent. Banky loni celkově včetně refinancování poskytly 178 tisíc hypoték za rekordních 541 miliard korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery