Banky zdražují hypotéky, ČSOB tak činí od pondělí u všech fixací

Hypotéky začínají zdražovat

Hypotéky začínají zdražovat Zdroj: Tomeš Michael / E15

hypotéky, ilustrační foto
hypotéky, ilustrační foto
Pobočka Hypoteční banky, ilustrační foto
4
Fotogalerie

Banky v návaznosti na razantní zvýšení základní úrokové sazby České národní banky dále zdražují hypotéky. Skupina ČSOB od 17. ledna zvyšuje sazby u všech fixací hypoték. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let vyšší o 0,6 bodu. Největší zdražení postihne sazby u jednoleté fixace, a to o jeden procentní bod.

Raiffeisenbank zvýšila sazby 4. ledna. Nárůst činí podle mluvčí banky Petry Kopecké od 0,8 procentního bodu u jednoleté fixace až po 0,3 bodu u šestileté až desetileté fixace. Sberbank CZ zvýšila úroky hypoték 3. ledna o 0,4 procentního bodu. Komerční banka úrokové sazby hypoték zvýší od 10. ledna, a to o 0,4 do 0,8 bodu. Nové sazby bude mít podle informací ČTK od pondělí také UniCredit Bank. Česká spořitelna zvedne sazby do konce ledna.

Naopak Moneta Money Bank přistoupí od 11. ledna ke snížení úrokových sazeb, a to o 0,1 procentního bodu u nově sjednaných hypoték s fixací od pěti let výš, řekla ČTK mluvčí banky Zuzana Filipová. U refinancování hypoték banka sníží nynější sazbu o 0,15 bodu při fixaci na pět let a o 0,1 bodu při refinancování na sedm a deset let.

"Naše původní plány počítaly s pomalejším růstem úrokových sazeb. Nové sazby jsou nicméně reakcí na razantní krok ČNB z 22. prosince 2021, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace," uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

Ačkoliv chuť mít vlastní nemovitost má stále velká řada klientů, sazby přesahující čtyři procenta hypoteční trh podle Feixe velmi pravděpodobně zpomalí. Snížená poptávka po hypotékách bude pravděpodobně mít dopad také na ceny nemovitostí, které by neměly růst tak razantně jako v minulých letech. "Přesto však kvůli nízké nabídce nemovitostí, zvyšování inflace i cen stavebních materiálů a energií nečekáme jejich pokles," dodal.

To, že rozhodnutí ČNB z 22. prosince zvýšit základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta se rychle projeví ve zdražení úvěrů, zejména hypoték, analytici předpokládali. Úroky podle očekávání brzy přesáhnou pět procent. Základní úroková sazba je nejvyšší od roku 2008.

"Růst repo sazby se vcelku svižně projeví u úvěrových produktů. Od nového roku proto můžeme očekávat další zvýšení sazeb hypotečních úvěrů pro nové klienty a pro klienty, kteří potřebují refixaci sazby. Sazby se pravděpodobně dostanou nad pět procent," řekl analytik Partners Martin Mašát.