Češi se blíží západní Evropě. Jejich majetek v podílových fondech stoupá | E15.cz

Češi se blíží západní Evropě. Jejich majetek v podílových fondech stoupá

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v roce 2016 o 50 miliard na 432 miliard korun, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Z toho 82 procent majetku drží fyzické osoby a 18 procent právnické osoby.

"Růst ukazuje na změnu preferencí domácích investorů, která se již blíží situaci v západní Evropě," řekl předseda asociace Jan D. Kabelka. Objem peněz v podílových fondech převyšuje majetek spravovaný pojišťovnami, stavebními spořitelnami nebo penzijními společnostmi, doplnil místopředseda asociace Martin Řezáč. Konzervativní typ investic zůstává podle něj stále vysoký.

Nárůst majetku zaznamenaly dluhopisové fondy (o 12 miliard korun), smíšené fondy (19,3 miliardy korun), nemovitostní fondy (6,2 miliardy korun), akciové fondy (11,9 miliardy korun) a fondy fondů (2,3 miliardy korun). Naopak pokles aktiv se projevil u fondů peněžního trhu (minus 1,1 miliardy korun) a strukturovaných fondů (minus 800 milionů korun).

Nejvíce peněz je v dluhopisových fondech (123,9 miliardy korun) a smíšených fondech (157,2 miliardy korun). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla od počátku loňského roku o 15,5 miliardy na 196 miliard korun, domácí fondy vykázaly růst o 34,5 miliardy na 236,5 miliardy korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 109,5 miliardy korun, skupina ČSOB se 100,1 miliardy korun, skupina Komerční banky se 60,6 miliardy korun, skupina Conseq s 29,9 miliardy korun a skupina UniCredit Bank s 27,4 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.