Čistý zisk bank v prvním čtvrtletí klesl o 3,8 miliardy korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čistý zisk bank v prvním čtvrtletí klesl o 3,8 miliardy korun

ČTK

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 3,8 miliardy korun na 14,54 miliardy korun. Bilanční suma ke konci března činila 8,442 bilionu korun, což je proti konci roku 2019 pokles o 895 miliard korun.

Bankám podle analytiků zisky propadly kvůli tvorbě opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí a nouzovými opatřeními. Přispěl k tomu i pokles sazeb České národní banky.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl koncem března září meziročně o 187 milionů na 46,9 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 7,4 miliardy na 61,1 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se jim snížily o 526 milionů na 10,5 miliardy korun.

Nejlepší finanční produkty roku. Výsledky 18. ročníku soutěže Zlatá koruna

Do poklesu čistého zisku promluvila zejména vyšší tvorba rezerv, řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Banky musí v reakci na zhoršený makroekonomický výhled vytvářet rezervy, což se promítá do nižších zisků. Za nižším hospodářským výsledkem stojí i snížení sazeb ČNB. Nižší úroky znamenají pokles reinvestičních výnosů z úložek tuzemských peněžních ústavů u ČNB. K horším výsledkům i slabší zájem o úvěry v souvislosti s koronakrizí, dodal.

České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun, ČSOB o 56 procent na na 2,1 miliardy korun, Komerční bance o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun a UniCredit Bank v Česku a na Slovensku o 55 procent na miliardu korun.

Komentář Petra Bartoně: Hypoteční trojčlenka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!