CITIC Group si upevní pozici v čínském investičním bankovnictví. Sloučí se s dvojkou v oboru

CITIC Group si upevní pozici v čínském investičním bankovnictví

CITIC Group si upevní pozici v čínském investičním bankovnictví Zdroj: Profimedia

Největší čínská makléřská společnost CITIC Securities, jež spadá do skupiny CITIC Group, se sloučí s čínskou dvojkou v oboru, firmou China Securities (CSC). S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.

Mezi více než 130 makléřskými společnostmi, které v Číně působí, touto fúzí vznikne gigant investičního bankovnictví. Jeho tržní hodnota dosáhne přibližně 82 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Akcie společnosti CITIC Securities na šanghajské burze zpevnily o více než pět procenta, akcie CSC dokonce o deset.

Nákup podílu od státem kontrolované firmy Central Huijin Investment zajistí CITIC Group, který se tak stane největším akcionářem CSC. Transakci schválily výbory komunistické strany v CITIC Securities i v CSC. K transakci se zatím nevyjádřily.

Čína svůj trh postupně otevírá zahraničním konkurentům, jako jsou investiční banky Morgan Stanley, Goldman Sachs či Credit Suisse. Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) se tak snaží vybudovat v odvětví velké hráče, poznamenala agentura Reuters. Minulý týden média informovala, že komise zvažuje udělení licence pro investiční bankovnictví nejméně dvěma velkým čínským bankám.

CITIC Group se angažuje i v zahraničí, včetně České republiky, kde loni v červnu dokončila převzetí aktivit holdingu CEFC China. Skupina CEFC spravovala majetek za více než 1,5 miliardy eur (35,4 miliardy korun). Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve Žďasu nebo podíly v letecké společnosti Smartwings, cestovní kanceláři Canaria Travel a ve společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

CITIC také loni převzal aktivity čínské skupina CEFC v mediální společnosti podnikatele Jaroslava Soukupa Empresa Media, podle databáze Prodata drží 49 procent akcií Empresy. Od letošního dubna drží 57procentní podíl v Soukupově mediální agentuře Médea.