CITIC Group dokončila převzetí největšího čínského investora v Česku CEFC | e15.cz

CITIC Group dokončila převzetí největšího čínského investora v Česku CEFC

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínský konglomerát CITIC Group dokončil ke konci března akvizici sta procent ve společnosti CEFC Europe, která je největším čínským investorem v Česku. Řekl to ve čtvrtek mluvčí firmy CITIC Europe Pavel Bednář. CEFC vlastní podíly v několika českých firmách. Skupina CEFC China, do které CEFC Europe patřila, v Česku vlastní podíly například ve společnostech Travel Service, Médea a Empresa Media a část podílu v Pivovarech Lobkowicz.

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve strojírenském a metalurgickém podniku Žďas Žďár nad Sázavou nebo podíly v cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (39 miliard korun). CEFC do Česka přivedl někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Původně soukromá skupina CEFC loni kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming skončil ve vězení. Po překotném vývoji na jaře 2018 výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. Celou transakci se podařilo uzavřít právě nyní a CITIC se tak stal akcionářem firmy.

"Nový akcionář přikládá rozvoji těchto aktiv velkou pozornost a připravil jejich dlouhodobý rozvoj. CITIC Group je jedna z největších čínských firem a chce využít jak vlastní aktiva, tak spolupráci s obchodními partnery v Číně a v dalších zemích světa k plnému využití potenciálu českých firem," uvedla CEFC Europe.

Vstup CITIC do CEFC Group Europe schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni v červnu. Skupina CITIC založila v Česku společnost CITIC Europe jako platformu pro svoji expanzi v Evropě.

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční firma s cílem přilákat zahraniční kapitál a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí.

Na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 za loňský rok firmě patřilo 149. místo. Tržby společnosti činily 61,3 miliardy dolarů, zisk 3,2 miliardy. Společnost zaměstnávala po celém světě necelých 260 000 lidí.

CEFC Europe

- China Energy Finance Corporation (CEFC) si před časem Českou republiku vybrala jako centrum svých evropských aktivit, podnikala zde právě prostřednictvím CEFC Europe. Ta mimo jiné získala téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve strojírenském a metalurgickém podniku Žďas Žďár nad Sázavou nebo podíly v cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

- Loni ovšem soukromá skupina CEFC kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů a její zakladatel Jie Ťien-ming (honorární poradce prezidenta Miloše Zemana) byl navíc zadržen kvůli podezření z hospodářské kriminality. Po překotném vývoji na jaře výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. CEFC se již části aktivit v Česku zbavila, fotbalovou Slavii ovládla čínská developerská společnost Sinobo, jejíž jméno nese i stadion v Edenu.

- CEFC je v Česku dále vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v jeho sousedství. V září 2015 CEFC majetkově vstoupila do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media. V září 2017 sice ohlásila odchod, následně se ale ukázalo, že si jej ponechala. Nyní má 49 procent v mediální skupině Empresa Media a 30 procent v reklamní agentuře Médea.

- Čínská skupina, která v Česku investovala na 38 miliard korun, také kapitálově vstoupila do J&T Finance Group (JTFG), kde měla získat poloviční podíl, transakci ale zamítla Česká národní banka. Loni v květnu se obě skupiny dostaly do ostrého sporu, když J&T kvůli neuhrazeným dluhům ohlásila převzetí aktiv CEFC v Česku. Čínská skupina následně označila změny v CEFC Europe za pokus o nepřátelské převzetí. J&T se ale nakonec dohodla s CITIC Group na prodeji svých pohledávek za CEFC.

CITIC

- Čínským státem (konkrétně ministerstvem financí) vlastněnou investiční společnost založil v roce 1979 jeden z nejbohatších Číňanů té doby Žung I-žen, který byl v letech 1993 až 1998 čínským viceprezidentem. Tehdy se jednalo o první investiční společnost v Číně.

- Firma má 44 dceřiných společnosti v Číně, Hongkongu, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Podniká v bankovnictví, realitách, energetice, strojírenství nebo v telekomunikacích. Do jejího portfolia patří přes 5000 firem.

- CITIC Group je také sponzorem pekingského fotbalového klubu Kuo-an a dříve byla podle některých zdrojů hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy. V prosinci 2015 v rámci konsorcia vedeného holdingy China Media Capital (CMC) a CITIC Capital koupila třináctiprocentní podíl ve společnosti City Football Group z Abú Zabí, jež vlastní mimo jiné kluby Manchester City nebo New York City.

- Na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 za loňský rok firmě patřilo 149. místo. Tržby společnosti činily 61,3 miliardy dolarů, zisk 3,2 miliardy. Společnost zaměstnávala po celém světě necelých 260.000 lidí. Sídlo má v Pekingu.

- V roce 2017 patřila CITIC Group mezi skupinu společností, které od řetězce rychlého občerstvení McDonald's odkoupily za více než dvě miliardy dolarů většinový podíl v jeho 1500 čínských a hongkongských restauracích.

- V minulosti se o CITIC Group mluvilo jako o jednom z možných kandidátů na převzetí americké banky Morgan Stanley, která se kvůli ekonomické krizi dostala do potíží.

- Předsedou představenstva CITIC Group je od roku 2006 Čchang Čen-ming (61), který má dlouholeté zkušenosti z oblasti financí a bankovnictví. Loni byl například mezi skupinou čínských podnikatelů, které v Praze přijal prezident Miloš Zeman. Manažeři CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem několikrát.

- Vstup CITIC do CEFC Group Europe schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni v červnu. Skupina CITIC založila v Česku společnost CITIC Europe jako platformu pro svoji expanzi v Evropě. Společnost CITIC Europe a.s. byla do obchodního rejstříku zapsána loni v září. Členem její dozorčí rady je Jaroslav Tvrdík, který je například i šéfem fotbalové Slavia a v minulosti byl hlavní tváří působení CEFC v Česku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video