ČNB úrokové sazby podle očekávání nezměnila | E15.cz

ČNB úrokové sazby podle očekávání nezměnila

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Základní sazba zůstává na hodnotě 0,75 procenta. Rozuhodnutí banky je v souladu s odhady analytiků. Historicky nejdelší období, po které banka sazby neměnila, zatím trvá. Naposledy v roce 2000 byla sazba dlouhodobě na úrovni 5,25 procenta.

„Pro zachování sazby mluvila hlavně velmi nízká spotřebitelská poptávka a výhled na příští rok. Podle ekonomických předpovědí by měla poptávka příští rok klesnout a celá ekonomika bude s největší pravděpodobností stagnovat,“ domnívá se Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. Česká koruna v poslední době oslabovala - ke konci listopadu překonala hranici šestadvaceti korun za euro, a dovoz zboží ze zahraničí tak začal zdražovat. „Zvýšení sazby by sice korunu posílilo, zároveň by ale omezilo poptávku,“ říká Kozub.

Podle Michala Brožky z Raiffeisenbank bude důležitá především odpolední tisková konference. „S ohledem na předchozí vyjádření několika členů ČNB lze očekávat komentáře směrem k aktuálně slabší koruně a jejímu potenciálnímu vlivu na inflaci. Rovněž bude zajímavé sledovat, zda Vladimír Tomšík zopakuje své hlasování ve prospěch snížení úrokových sazeb. Nicméně jeho vyjádření o tom, že koruna dělá práci za ČNB, spíše nasvědčuje na hlas ve prospěch stability,“ myslí si Brožka.

„My i nadále s ohledem na očekávanou recesi v eurozóny i Česka a absenci poptávkových inflačních tlaků vidíme prostor pro snížení hlavní sazby ČNB na 0,5 procenta v prvním čtvrtletí příštího roku. Hlavní překážkou tohoto scénáře by mohla být česká koruna,“ dodává.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah