Držitelé směnek skupiny Arca se spojili v insolvenčním boji o miliardy

Rastislav Velič, Arca Capital

Rastislav Velič, Arca Capital Zdroj: Michael Tomeš

Vrchní soud v Praze rozhoduje o tom, zda se hlavní část insolvenčního dění kolem Arca Capital bude odehrávat v Česku.
Advokát Michal Žižlavský zastupuje část nezajištěných držitelů směnek.
Bývalý akcionář Arca Capital Pavol Krúpa podal návrh na konkurz mateřské firmy celé skupiny v Bratislavě.
Hlavní akcvionář Arca Capital Rastislav Velič hraje vysokou hru o miliardové dluhy.
5
Fotogalerie

Část nezajištěných věřitelů předlužené skupiny Arca Capital se spojuje kvůli společnému postupu v byznysové kauze, v níž jde o velké miliardy. Držitelé směnek přihlašují hlavně své pohledávky vůči Arca Investments, mateřské firmě celého koncernu. Dochází k tomu v době, kdy soudy řeší, zda se hlavní část insolvenčního dění kolem Arky bude odehrávat v Česku nebo na Slovensku. 

Zatím majitelé směnek přihlásili pohledávky za 467 milionů korun, vyplývá z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Většinu dosud přihlášených věřitelů zastupuje elitní insolvenční právník Michal Žižlavský. 

„Zastupujeme větší množství věřitelů, kteří mají směnečné pohledávky vůči společnosti Arca Investments. Naši klienti mají společný zájem na úhradě svých pohledávek a koordinovaný společný postup volí proto, že je to pro ně výhodné,“ řekl Žižlavský. „Skupina věřitelů s významným souborem pohledávek má větší vliv na způsob řešení úpadku a na kontrolu průběhu insolvenčního řízení,“ míní.

V rámci insolvence mohou věřitelé podle advokáta získat tímto postupem větší kontrolu například nad způsobem řešení úpadku, nad volbou či odvoláním insolvenčního správce či věřitelského výboru nebo nad schválením reorganizačního plánu. 

„Skupina věřitelů, která postupuje koordinovaně, prosadí lépe svůj společný zájem a omezí riziko, že společnost Arca Investments či nový strategický investor nedůvodně upřednostní zájem jiných věřitelů,“ dodal Žižlavský. 

Další držitele směnek zastupuje advokát Pavel Korman. „Ohledně dalšího postupu s námi Arca komunikuje špatně,“ uvedl právník. Na chybějící komunikaci ze strany dlužníka si stěžuje rovněž Žižlavský. „Společnost Arca Investments nás nekontaktovala a nekomunikuje s námi,“ tvrdí. Samotná Arca se ke komunikaci s věřiteli ani k dalším zaslaným otázkám nevyjádřila. 

Většina dosud přihlášených držitelů směnek jsou spotřební a bytová družstva napříč Českou republikou. Nejčastěji družstevníci nakoupili krátkodobé směnky Arca Investments za jednotky milionů až nižší desítky milionů korun. Největší pohledávku za 53 milionů korun přihlásilo brněnské stavební a bytové družstvo Družba. 

„Současná situace společnosti Arca Investments nás rozhodně netěší, pozorně ji sledujeme a další postup koordinujeme společně s některými dalšími družstvy,“ sdělil bez dalšího komentáře předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil. Samotný svaz si pořídil letos v dubnu pětimilionovou směnku. Splatná byla na konci července.  

Insolvenční návrh na Arca Investments i na jejího hlavního akcionáře Rastislava Veliče podal v Česku investiční fond IFIS. Ten patří mezi subjekty, které dávají dohromady pohledávky nezajištěných věřitelů.

Na Slovensku sídlící Arca Investments je aktuálně v zemi své registrace v režimu mimořádné ochrany před věřiteli. Tuzemští věřitelé se však snaží o přenesení insolvenčního řízení do Česka. Tvrdí, že jádro byznysu skupiny bylo právě v České republice.

Městský soud v Praze v září návrh na vyhlášení insolvenčního řízení v Česku shodil ze stolu. Rozhodnutí však není pravomocné. Nyní se čeká na verdikt Vrchního soudu v Praze.

Bývalý spolumajitel Arca Investments Pavol Krúpa zase podal v minulých dnech návrh na konkurz Arca Investments u soudu v Bratislavě. Dění ve společnosti Arca už na Slovensku vyšetřuje speciální policejní útvar NAKA, uvedl ve čtvrtek slovenský Denník E.

Již jsem opakovaně upozorňoval, že se z Arcy vyvádí majetek v hodnotě desítek milionů...

Zveřejnil(a) Pavol Krúpa dne Čtvrtek 10. prosince 2020

 

Hlavním akcionářem skupiny Arca Capital a její mateřské firmy Arca Investments je byznysmen Rastislav Velič. Za loňský rok měla Arca Investments krátkodobé závazky 594 milionů eur. To je podle aktuálního kurzu téměř 16 miliard korun.