Valorizace důchodů 2022: vláda navrhuje dodatečné navýšení | e15.cz

Důchody v roce 2022 výrazně porostou, vláda počítá s dalším navýšením

Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Vláda pro příští rok počítá se zákonnou valorizací důchodů o 2,9 procenta, tedy s růstem o 450 korun. Dalších 300 korun by mělo putovat do zásluhové části důchodu, navrhuje vláda. Poslanci by se mohli zabývat vládním návrhem na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci v pátek 30. července.

Navýšení důchodů má být trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Podle propočtů resortu práce by příští rok na toto dodatečné přidání bylo potřeba 10,6 miliardy korun navíc, v příštích třech letech pak celkem 32,6 miliardy korun.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) kabinet návrh schválil jednomyslně. „Důchodci jsou pro tuto vládu jednoznačnou prioritou. Já jsem položku 10,6 miliardy už zapracovala do prvního návrhu státního rozpočtu,“ uvedla. Podotkla, že musela seškrtat jiné výdaje, „aby na tuto položku bylo“.

Někteří opoziční poslanci už řekli, že novelu s ohledem na stav státního rozpočtu a ekonomickou situaci Česka nepodpoří. Uvedli, že nechtějí dál prohlubovat schodky. Zmínili i předvolební uplácení voličů. Návrh kritizovali také ekonomové. Podle nich je nesystémový a do budoucna ještě zhoršuje udržitelnost penzijní soustavy.

Výpočet důchodu 2021 - kalkulačka >>>

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by přidání mělo pomoci hlavně osamělým lidem a invalidům. „Vše se neuvěřitelně zdražuje a pravděpodobně bude. Ulehčí jim to život (300 korun navíc),“ řekla před jednáním kabinetu Maláčová.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálné mzdy. Valorizace tak už odráží zdražování za určité období i část navyšování výdělků. Mimořádné přidání ministerstvo zdůvodnilo v podkladech k novele tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Kalkulačka: Víte kdy půjdete do důchodu? >>>

Maláčová uvedla, že by kritici vládního plánu neměli vyvolávat v seniorech a seniorkách kvůli mimořádnému přidání špatné svědomí. „Je naší povinností postarat se o naše rodiče a prarodiče, kteří vybudovali tuto zemi a předali nám ji v takovém stavu, v jakém je. Pevně doufám, že my ji budeme našim dětem předávat v minimálně podobně dobrém stavu,“ řekla ministryně.

Příští rok by bylo na dodatečné navýšení potřeba 10,6 miliardy. V roce 2023 by to pak bylo 10,9 miliardy a v roce 2024 zhruba 11,1 miliardy. Státní rozpočet skončil loni v deficitu 367 miliard. Letos za první čtyři měsíce se propadl o 192 miliard korun. V minusu je podle údajů ministerstva financí i systém důchodového pojištění. Na konci dubna jeho schodek činil 10,7 miliardy korun. Loni deficit důchodového systému dosáhl 40,6 miliardy Kč.

Babišova vláda prosadila vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon, i v předchozích letech. V lednu 2019 se průměrný starobní důchod zvýšil podle zákona o 600 korun a k tomu ještě o 300 korun. Loni se v lednu podle zákona přidalo v průměru 749 korun a k tomu navíc 151 korun. Důchodci a důchodkyně pak ale dostali ještě mimořádný covidový bonus 5000 korun, o kterém kabinet rozhodl krátce před krajskými volbami. Opozice také poté loni mluvila o uplácení voličů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah