Důchodová kalkulačka: Výše penze i důchodový věk | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Důchody 2018: Penze se zvedla všem. Spočítejte si váš důchod i věk odchodu do něj

sou

S novým rokem došlo nejen k valorizaci důchodů, ale také k úpravě parametrů pro jejich výpočet. Vypočtěte si pomocí naší kalkulačky, na jak vysoký důchod máte nárok.

V roce 2018 se zvýšila procentní výměra všech druhů vyplácených důchodů, včetně předčasných starobních, invalidních a dalších o 3,5 procenta. Základní výměra stoupla o 150 korun ze současných 2 550 na 2 700 korun. Zatímco základní výměra je stejná pro všechny, procentní výměra se odvíjí od výše výdělku a doby pojištění. Průměrný starobní důchod tak ke konci března 2018 činil 12 437 korun.

Kalkulačka: Vypočtěte si důchod

Lidé, kteří odcházejí do důchodu dřív, pobírali v minulém roce v průměru o zhruba 1250 korun méně než důchodci s řádnou penzí. Přesto počet lidí pobírající předčasných důchod každoročně roste, na konci března jich bylo už přibližně 622 tisíc.

Důchodové pojištění a OSVČ

Ještě hůře jsou na tom osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), alespoň v případě, pokud si na důchod nespoří více, než je zákonem stanovené minimum. Ministerstvo práce sociálních věcí v roce 2016 zveřejnilo data, podle kterých si živnostník platící minimální zálohu v roce 2015 přišel na důchod 5 768 korun, což je zhruba o 5,5 tisíce méně, než činil průměrný důchod. Minimální zálohy přitom v té době platila nadpoloviční většina živnostníků. 

Rodičovský příspěvek v maximální výši pobíralo v červnu jen 24 rodičů

Důchodové připojištění: Se spořením pomáhá stát

Na stáří si lze dobrovolně spořit i ve třetím pilíři, a to prostřednictvím takzvaného doplňkového penzijního spoření, dříve známého jako penzijní připojištění. Aby stát lidi ke spoření motivoval, podporuje pilíř státními příspěvky a daňovými úlevami.

Výše státního příspěvku závisí na měsíčních vkladech. U minimálního vkladu, který činí tři sta korun, je měsíční státní podpora 90 korun. Nejvyšší státní podporu, celkem 230 korun, lze získat v případě, kdy je měsíční vklad alespoň tisíc korun. 

Kalkulačka: Vypočtěte si důchodový věk

Kromě státu může do třetího pilíře přispívat i zaměstnavatel, přičemž výše není nikterak regulovaná. Podle serveru Příspěvky.cz zaměstnavatel průměrně přispívá zhruba 500 korun měsíčně.

Nemocenská je od nového roku štědřejší. Vypočtěte si, na jakou částku máte nárok


Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Ministr zemědělství Toman: Ať se dováží jen to, co se v Česku nevyrábí
Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!