Důchodová kalkulačka 2019: Výše penze i důchodový věk | E15.cz

Důchody 2019: Penze se zvedla všem. Spočítejte si váš důchod i věk odchodu do něj

sou

Každým rokem dochází nejen k valorizaci důchodů, ale mnohdy také k úpravě, která je důsledkem politického rozhodnutí. Zjistit výši svého důchodu proto není úplně jednoduché, naše kalkulačka vám s výpočtem ale pomůže. 

Letošní navýšení důchodů bylo opět štědré. Základní výměra, která je stejná pro všechny, stoupla na 3 270 korun, díky čemuž se průměrný starobní důchod vyšplhal na úroveň 13 319 korun. Jsou zde ale i případy, které z průměru extrémně vybočují.

Důchodové pojištění a OSVČ

Hůře jsou na tom osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), alespoň v případě, pokud si na důchod nespoří více, než je zákonem stanovené minimum. Ministerstvo práce sociálních věcí v roce 2016 zveřejnilo data, podle kterých si živnostník platící minimální zálohu v roce 2015 přišel na důchod 5 768 korun, což je zhruba o 5,5 tisíce méně, než činil průměrný důchod. Minimální zálohy přitom v té době platila nadpoloviční většina živnostníků. 

Důchodové připojištění: Se spořením pomáhá stát

Na stáří si lze dobrovolně spořit i ve třetím pilíři, a to prostřednictvím takzvaného doplňkového penzijního spoření, dříve známého jako penzijní připojištění. Aby stát lidi ke spoření motivoval, podporuje pilíř státními příspěvky a daňovými úlevami.

Kalkulačka: Vypočtěte si výši důchodu >>>

Výše státního příspěvku závisí na měsíčních vkladech. U minimálního vkladu, který činí tři sta korun, je měsíční státní podpora 90 korun. Nejvyšší státní podporu, celkem 230 korun, lze získat v případě, kdy je měsíční vklad alespoň tisíc korun. 

Kalkulačka: Vypočtěte si důchodový věk >>>

Kromě státu může do třetího pilíře přispívat i zaměstnavatel, přičemž výše není nikterak regulovaná. Podle serveru Příspěvky.cz zaměstnavatel průměrně přispívá zhruba 500 korun měsíčně.


Autor: sou
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!