Důchodová kalkulačka 2019: Výše penze i důchodový věk | E15.cz

Důchody 2019: Penze se zvedla všem. Spočítejte si váš důchod i věk odchodu do něj

sou

Každým rokem dochází nejen k valorizaci důchodů, ale mnohdy také k úpravě, která je důsledkem politického rozhodnutí. Zjistit výši svého důchodu proto není úplně jednoduché, naše kalkulačka vám s výpočtem ale pomůže. 

Letošní navýšení důchodů bylo opět štědré. Základní výměra, která je stejná pro všechny, stoupla na 3 270 korun, díky čemuž se průměrný starobní důchod vyšplhal na úroveň 13 319 korun. Jsou zde ale i případy, které z průměru extrémně vybočují.

Důchodové pojištění a OSVČ

Hůře jsou na tom osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), alespoň v případě, pokud si na důchod nespoří více, než je zákonem stanovené minimum. Ministerstvo práce sociálních věcí v roce 2016 zveřejnilo data, podle kterých si živnostník platící minimální zálohu v roce 2015 přišel na důchod 5 768 korun, což je zhruba o 5,5 tisíce méně, než činil průměrný důchod. Minimální zálohy přitom v té době platila nadpoloviční většina živnostníků. 

DŮCHODY PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, o kolik si kdo polepší

Důchodové připojištění: Se spořením pomáhá stát

Na stáří si lze dobrovolně spořit i ve třetím pilíři, a to prostřednictvím takzvaného doplňkového penzijního spoření, dříve známého jako penzijní připojištění. Aby stát lidi ke spoření motivoval, podporuje pilíř státními příspěvky a daňovými úlevami.

Kalkulačka: Vypočtěte si výši důchodu >>>

Výše státního příspěvku závisí na měsíčních vkladech. U minimálního vkladu, který činí tři sta korun, je měsíční státní podpora 90 korun. Nejvyšší státní podporu, celkem 230 korun, lze získat v případě, kdy je měsíční vklad alespoň tisíc korun. 

Kalkulačka: Vypočtěte si důchodový věk >>>

Kromě státu může do třetího pilíře přispívat i zaměstnavatel, přičemž výše není nikterak regulovaná. Podle serveru Příspěvky.cz zaměstnavatel průměrně přispívá zhruba 500 korun měsíčně.

Jak se nově počítá nemocenská? Kdy začíná přispívat stát?


Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Ministr zemědělství Toman: Ať se dováží jen to, co se v Česku nevyrábí
Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!