Citigroup nedostane zpět omylem vyplacených 500 milionů dolarů, rozhodl soud | e15.cz

Iracionální chyba. Citigroup nedostane zpět omylem vyplacených 500 milionů dolarů, rozhodl soud

Bankovní kolos Citigroup udělal nevídanou "minelu"
Bankovní kolos Citigroup udělal nevídanou "minelu"
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká bankovní společnost Citigroup prohrála právní bitvu o navrácení zbývající půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun) z částky, kterou omylem poslala věřitelům kosmetické firmy Revlon. Informují o tom agentury Reuters a Bloomberg.

Citigroup působí jako úvěrový zprostředkovatel Revlonu. Loni v srpnu banka věřitelům Revlonu namísto úroků ve výši 7,8 milionu dolarů zaslala omylem 893 milionů dolarů ze svých vlastních peněz. Nechtěně tak uhradila úvěr Revlonu, který byl splatný až v roce 2023. Podle banky byl tento omyl důsledkem lidské chyby, píše Reuters.

Někteří věřitelé obdržené peníze vrátili, deset z věřitelů to však odmítlo udělat. Citigroup následně podala žalobu, aby získala zpět zhruba 500 milionů dolarů, které těchto deset věřitelů obdrželo.

Banka argumentovala, že věřitelé by měli peníze vrátit, protože věděli, nebo měli vědět, že je obdrželi omylem. Soud dnes ale rozhodl, že věřitelé peníze vracet nemusejí.

„Oprávněně věřili, že tyto platby byly úmyslné,“ uvedl soudce Jesse Furman. „Domnívat se, že Citibank, jedna z nejsofistikovanějších finančních institucí na světě, udělala chybu, jaká se nikdy dříve nestala, a to v hodnotě téměř miliardy dolarů, by hraničilo s iracionalitou,“ dodal.

Citigroup podle své mluvčí s rozhodnutím soudu nesouhlasí a plánuje podat odvolání. „Věříme, že máme na tyto peníze právo, a nadále budeme usilovat o jejich úplné vrácení,“ uvedla mluvčí. Podle analytika Elliotta Steina ze společnosti Bloomberg Intelligence by Citigroup nevrácené peníze mohla požadovat rovněž po Revlonu.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah