PPF se v pololetí propadla do ztráty více než 10 miliard | E15.cz

Kellner prodělal. Skupina PPF se v pololetí propadla do ztráty

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina PPF v prvním pololetí letošního roku spadla do ztráty 10,32 miliardy korun. O rok dříve firma vydělala 15,4 miliardy korun. Celková aktiva skupiny se meziročně snížila o pět miliard eur na 44 miliard eur. Skupinu PPF ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. 

„Je to nominálně velké číslo, ale je třeba ho vidět v kontextu. Loňský zisk celé PPF činil jednu miliardu eur, kumulovaně jsme za posledních pět let vydělali asi čtyři miliardy eur. Podstata tkví v tom, že všechny tyhle peníze zůstávají ve skupině, nikam se neztrácejí,“ komentovala výsledky Home Creditu v tisku koncem září finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

„Hospodaření PPF neblaze zasáhla letošní kronovairová krize. Přesto, že skupina je značně geograficky diverzifikovaná, citelnému dopadu krize neunikla, neboť rozsah zejména první vlny krize byl prakticky celosvětový. Jen částečně pak skupině pomohla její oborová diverzifikace. Bezmála polovinu byznysu skupiny totiž představují finanční služby, které globálně patří mezi poměrně těžce zasažené sektory,“ sdělil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Jak dále uvedl, telekomunikace nebo biotechnologie, což jsou sektory krizí méně zasažené, nebo z krize takřka profitující, jsou v byznysu PPF zastoupeny dohromady stále méně než finanční služby. Dopad krize tak sice tlumily, ale jen částečně.

„Skupina PPF také letos v prvním pololetí zastavila některé své již zahájené projekty, například rozjezd ́německé Air Bank nebo expanzi Zonky do Španělska. I náklady spjaté se zastavením těchto projektů se v hospodaření skupiny projevily nepříznivě,“ doplnil Kovanda. Z dlouhodobého hlediska však podle něj nelze letošní pololetní výsledek hospodaření skupiny PPF přeceňovat. Jak uvedl, pravděpodobně se jedná jen o přechodný útlum, který bude více než kompenzován v nejbližších letech.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka jsou výsledky PPF velkým zklamáním. „Skupina je výrazně závislá na vývoji ve finančním sektoru. Tomu se však kvůli koronavirové krizi příliš nedařilo. Do budoucna mohou PPF pomoci její společnosti působící v technologickém sektoru,“ dodal Křeček.

Portfolio PPF zahrnuje Home Credit, PPF banku, Air Bank a Zonky, ClearBank (bankovnictví), Cetin, O2, Telenor CEE (telekomunikace), CME (média), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio, Cytune Pharma, Autolus Therapeutics (biotechnologie), Škoda Transportation a Temsa (dopravní strojírenství), Mall Group a Heureka (e-commerce), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění) nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny a O2 universum). Do skupiny patří také firma CzechToll, provozovatel mýta v ČR

Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii a Severní Americe, celosvětově zaměstnává 98 tisíc lidí. Společnosti PPF v České republice evidovaly koncem letošního června zhruba 14 tisíc zaměstnanců. Bilanční suma skupiny PPF na konci loňského roku byla 48,6 miliardy eur, což je velmi podobné číslo jako příjmy českého státního rozpočtu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah