Komerční banka dostala pokutu 1,8 milionu za únik choulostivých dat | E15.cz

Komerční banka dostala pokutu 1,8 milionu za únik choulostivých dat

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělil penzijnímu fondu Komerční banky (KB) pokutu 1,8 milionu korun za to, že v červenci nezabránil úniku osobních dat 45 tisíc zájemců o penzijní spoření. Uvedl to server ihned.cz. Rozhodnutí o pokutě je již pravomocné.

„Uložili jsme pokutu za to, že společnost zpřístupnila osobní údaje nejméně 45.645 zájemců o penzijní spoření,“ řekla serveru mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Mluvčí Komerční banky i KB Penzijní společnosti Monika Klucová uvedla, že fond proti rozhodnutí rozklad nepodal.

Úřad již dříve konstatoval jeho pochybení. Média v červenci uvedla, že bylo možné dostat se přes internetové bankovnictví Komerční banky k osobním údajům evidovaných potenciálních zájemců o penzijní spoření v KB Penzijní společnosti. Přístupné záznamy obsahovaly například jméno, adresu, rodné číslo a telefon. Údajně tak bylo možné i provádět změny záznamů.

Banka následně přístup do databáze zablokovala, za chybu podle ní mohl dodavatel informačního systému. KB v červenci prohlásila, že chyba ve webové aplikaci penzijní společnosti nevedla k žádnému ohrožení bezpečnosti nebo úniku informací o bankovních účtech klientů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah