Lidí s penzijním připojištěním pořád ubývá | E15.cz

Lidí s penzijním připojištěním pořád ubývá

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí spořilo 4,519 milionu lidí. Bylo to o 17 tisíc méně než na konci roku 2016. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

V transformovaných fondech, kam už lidé nemohou vstupovat, bylo 3,928 milionu lidí. To bylo o 71 tisíc méně než na konci roku 2016. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, má 590 tisíc lidí, o 53 tisíc více než loni v prosinci.

Za první čtvrtletí činil objem vyplácených státních příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření 1,7 miliardy korun. Průměrný měsíční státní příspěvek na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření vzrostl proti konci roku 2016 o dvě koruny na 129 Kč. Průměrný měsíční státní příspěvek vyplacený na penzijní připojištění činil 125 korun (nárůst o korunu) a na doplňkové penzijní spoření 158 korun (nárůst o dvě koruny).

Vývoj počtu klientů penzijních fondů v milionech

Vývoj klientů penzijních fondů Autor: E15

Pramen: Ministerstvo financí

Objem příspěvků účastníků penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření v tomto období dosáhl 8,6 miliardy korun. Celkový průměrný měsíční příspěvek účastníka vzrostl proti konci roku 2016 o 24 korun na 644 korun. Průměrný měsíční příspěvek účastníka stoupl o 23 korun na 629 korun a účastníka doplňkového penzijního spoření o devět korun na 750 korun.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich zbylo devět.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah