Maďarské banky se loni vrátily k zisku | E15.cz

Maďarské banky se loni vrátily k zisku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maďarské banky se loni vrátily k zisku, celkem 111 bank po zdanění vydělalo 456,2 miliardy forintů (40 miliard Kč). O rok dříve měly souhrnnou ztrátu 29,1 miliardy HUF. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila maďarská centrální banka. Zhruba polovina bank má zahraničního majitele. Velkými hráči jsou domácí OTP Bank, belgická KBC, rakouské Erste Bank a Raiffeisen a místní divize italských bank UniCredit a Intesa SanPaolo.

Zisk před zdaněním se zvýšil na 510,2 miliardy HUF z 34,3 miliardy HUF před rokem. Zisk před zdaněním vykázalo celkem 76 bank, zatímco ve ztrátě jich bylo 35. Ztráta těchto bank dosáhla 17 miliard HUF.

Rezervy na ztrátové úvěry se loni snížily o 75 procent na 118,3 miliardy forintů. Celkový majetek bankovního sektoru na konci prosince vzrostl o čtyři procenta na 34,185 bilionu HUF. Objem čistých úvěrů se zvýšil o 13,4 procenta na 16,7 bilionu HUF.

 


Čisté příjmy z úroků stouply o 5,7 procenta na 835,5 miliardy HUF, přestože úrokové sazby klesly na rekordní minimum. Provozní náklady bankám klesly o 2,1 procenta.

Poměr špatných úvěrů, tedy těch, které jsou nejméně 90 dní po splatnosti, k celkovému objemu úvěrů klesl na konci roku na 6,4 procenta z 8,1 procenta na konci třetího čtvrtletí. Na konci roku 2015 činil 10,6 procenta.

 


Banky s maďarským vlastníkem držely na konci loňského roku 54,7 procenta celkového majetku bankovního systému. Tento podíl klesl z 55,5 procenta předloni, uvedla agentura MTI.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.