Máte zápis v registru dlužníků a dobrou historii splácení? Výhoda pro vás | E15.cz

Máte zápis v registru dlužníků a dobrou historii splácení? Výhoda pro vás

ZDROJ: Sialini
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Banky i nebankovní společnosti se na registry dlužníků spoléhají již natolik, že lidem se zápisem v registru a se záznamy o bezproblémovém splácení dávají mnohem lepší podmínky, než zcela novým klientům, kteří splátkovou historii doposud nemají.

Registry dlužníků jsou často prezentovány jako strašák

Registry dlužníků, ať už jde o BRKI (Bankovní registr klientských informací) nebo NRKI (Nebankovní registr klientských informací), jsou často prezentovány jako strašáky, do kterých pokud se člověk dostane, bude na něj nahlíženo negativně. A bude mít problém se získáním další půjčky.

Jenže opak je pravdou, respektive se situace má trochu jinak.  Pomyslným strašákem může být pro někoho pouze registr SOLUS, který je registrem negativním - dlužník se do něj dostane až v případě, kdy nesplácí, splácí se zpožděním či nepravidelně nebo jakkoliv jinak, než je dohodnuto ve smlouvě.

Registry dlužníků z vás mohou udělat silného hráče

Ostatní registry dlužníků, a to včetně Registru platebních informací (REPI), působí jako úložiště informací o splátkové historii každého klienta/dlužníka. A pokud jsou informace příznivé, vystupuje klient na trhu s úvěry v mnohem silnější pozici, může si dovolit sáhnout i na vyšší půjčku, zároveň s mnohem výhodnějšími podmínkami, než jaké dostane ten, kdo půjčku ještě neměl, případně si ji bral od společností, které do registrů nezapisují.

Klient bez historie v registrech dlužníků je pro banky a nebankovní společnosti mnohem větším rizikem, než ověřený zákazník se zápisy v registrech a s dobrou splátkovou historií. Dokonce i v momentě, kdy se nový žadatel o půjčku může pochlubit pravidelným vysokým příjmem a minimálními závazky. Proto nováček dostane většinou o něco vyšší úrokovou míru a celkové RPSN úvěru, než „ostřílený“ žadatel oplývající příznivou historií v registrech.

Než si půjdete pro větší půjčku, vytvořte si dobrou historii

Na první pohled to sice může znít podivně, ale vyplatí se vytvořit si dobrou splátkovou historii na menším úvěru ještě předtím, než si půjdete pro plánovanou větší půjčku nebo například hypotéku. Proč tomu tak je, jsme vám již nastínili.

Zajímavou variantou může být i tvorba historie v Registru platebních informací (REPI), kde se soustředí záznamy o klientech splátkových prodejů (nákupy na splátky, nákupy na fakturu s odloženým datem splatnosti). REPI je pozitivním i negativním registrem, takže když budete splácet podle plánu, pozitivní historie bude zaručena. A s ní také lepší podmínky při získávání budoucí půjčky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah