Napětí na trhu s dluhopisy sílí. ČNB zvažuje tvrdší regulaci | e15.cz

Napětí na trhu s dluhopisy sílí. ČNB proto zvažuje tvrdší regulaci

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investoři do českých firemních dluhopisů by propříště mohli mít více informací o bondech, které nakupují. Česká národní banka totiž zvažuje zvýšit informační povinnost emitentů bondů kupříkladu o to, za co emitent získané peníze utratí anebo kolik za poslední léta firma vydělala.

Některé z těchto kroků může centrální banka navrhnout do novely zákona o dluhopisech, který je vůči emitentům prozatím poměrně benevolentní a podle regulátora v některých případech ne zcela adekvátní informační potřebě investora.

„Bylo by možné zvážit rozšíření informací povinně poskytovaných emitentem při emisi korporátních dluhopisů tak, aby potenciální investoři měli více informací pro rozhodnutí, zda je pro ně případná investice do dluhopisů vhodná,“ uvádí mluvčí České národní banky Markéta Fišerová.

„Jedná se především o informace o účelu emise, finančních výkazech emitenta a jejich ověření auditorem a o struktuře konsolidačního celku, do kterého emitent náleží,“ dodává Fišerová.

Napětí na trhu s českými korporátními dluhopisy se totiž zvyšuje. Podle statistik serveru Nesplacenedluhopisy.cz, který sbírá investorské ohlasy z jejich sázek na tuzemské korporátní bondy, je v nějaké formě prodlení s platbou věřitelům 25 emitentů, kteří dohromady dluží kolem tři čtvrtě miliardy korun. Nad dalšími emitenty přitom visí otazník.

V minulých týdnech například oznámila stopku ve splácení dluhopisů i úroků investiční skupina EMTC. Ta investorům prodala bondy za bezmála 700 milionů korun.  Experti doporučují, aby se regulátoři věnovali spíše méně viditelným emisím.

„Považujeme za vhodné, aby se Česká národní banka zabývala především neregulovanou částí trhu s korporátními dluhopisy, která přestavuje riziko nejenom pro investory, ale také reputační riziko pro celý kapitálový trh, i samotnou Českou národní banku,“ zdůrazňuje šéfka Asociace pro kapitálové trhy Jana Brodani.

„V době, kdy je finanční trh už spíše přeregulován, je zde část trhu, kde je zatím regulace spíše vlažná a zároveň velice riziková,“ připomíná šéf České asociace finančního zprostředkování a poradenství Marek Černoch.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah