Novým guvernérem České národní banky by měl být člen bankovní rady Aleš Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Zdroj: Michael Tomeš

Novým guvernérem České národní banky (ČNB) má být od 1. července nynější člen její bankovní rady Aleš Michl. Uvedl to server Seznam Zprávy, kterému neoficiální informaci potvrdily zdroje obeznámené s jednáním prezidenta Miloše Zemana s jednotlivými kandidáty. Zeman má údajně oznámit jmenování Michla, který je považován za odpůrce zvyšování úrokových sazeb, v nejbližších dnech. Michl informaci nepotvrdil. Současnému guvernérovi Jiřímu Rusnokovi v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže.

"Z jednání mezi čtyřma očima s panem prezidentem neposkytuji žádné informace," řekl bez dalších podrobností ČTK Michl.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že „ve věci guvernéra ČNB je nutno vyčkat oficiálních kroků, které jsou plně v gesci prezidenta republiky“. „Do té doby nebudu reagovat na žádné mediální zprávy a ponechám je bez komentáře,“ dodal.

Zeman před týdnem potvrdil, že má čtyři kandidáty na guvernéra. Zároveň podotkl, že už má výběru víceméně jasno. Média v této souvislosti uvedla, že v nejužším kole jsou vedla Michla nynější viceguvernéři ČNB Tomáš Nidetzký a Marek Mora, které navrhl prezidentovi Rusnok kvůli zachování kontinuity současné bankovní rady. Podle informací Česká televize z počátku roku je Zemanovým kandidátem šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

S Nidetzkým a Morou jednal prezident na Hradě na konci dubna, o schůzku se Zemanem sami požádali. S Michlem se Zeman setkal ve středu.

Michl v minulosti mimo jiné působil v Raiffeisenbank a byl externím poradcem někdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Členem bankovní rady ČNB je od konce roku 2018. Michl a další člen bankovní rady Oldřich Dědek opakovaně jako jediní ze sedmičlenné bankovní rady hlasovali proti zvyšování úrokových sazeb.

ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. Guvernéra, viceguvernéry a ostatní členy bankovní rady jmenuje a odvolává prezident republiky.

Video placeholde
Očima guvernéra: Inflace • Videohub