O akcie řeckých bank má zájem Mezinárodní finanční korporace | E15.cz

O akcie řeckých bank má zájem Mezinárodní finanční korporace

Fronta před bankami v Řecku
Fronta před bankami v Řecku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky (SB) podpoří připravovanou rekapitalizaci čtyř největších řeckých bank. Do koupě jejich akcií plánuje investovat až 300 milionů eur (8,1 miliardy korun, oznámil viceprezident IFC Dimitris Tsitsiragos.

„Hlavním cílem našeho kroku je obnovit důvěru v investování v Řecku,“ citovala zástupce IFC agentura Reuters. Tsitsiragos dodal, že výkonná rada IFC už tuto investici schválila.

IFC poskytuje v mladých tržních ekonomikách úvěry a investice soukromému sektoru. Svým obnoveným angažmá v Řecku chce nejen pomoci vysoce zadlužené zemi, ale sleduje i cíl posílit roli Řecka v jihovýchodní Evropě.

Rekapitalizace se bude týkat společností Alpha Bank, Eurobank, NBG a Piraeus Bank, které se kvůli růstu objemu nesplácených úvěrů potýkají s nedostatkem kapitálu

Zapojit se do rekapitalizace řeckých bank hodlá také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Informovaný zdroj ve středu řekl, že banka podpoří tuto akci nákupem bankovních akcií až za 250 milionů eur.

Evropská centrální banka (ECB) počátkem měsíce sdělila, že čtyři hlavní řecké banky budou potřebovat maximálně 14,4 miliardy eur (390 miliard Kč), tedy méně, než původně předpokládaných 25 miliard eur. Evropský stabilizační mechanismus (ESM) a někteří unijní činitelé odhadují, že by mohlo stačit zřejmě jen deset miliard eur.

Rekapitalizace se bude týkat společností Alpha Bank, Eurobank, NBG a Piraeus Bank, které se kvůli růstu objemu nesplácených úvěrů potýkají s nedostatkem kapitálu. Všechny čtyři banky zahájily přípravné kroky a snaží se přilákat soukromé investory.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah