Od fondu ČEZ kupovaly Microsoft i Shell. Proinvestoval už 3,4 miliardy

Investiční fond Inven Capital vlastní podíly ve dvanácti společnostech ze šesti zemí, které zaměstnávají přes 1300 lidí.

Investiční fond Inven Capital vlastní podíly ve dvanácti společnostech ze šesti zemí, které zaměstnávají přes 1300 lidí. Zdroj: profimedia.cz

Investiční kapitálový fond Inven Capital skupiny ČEZ za šest let od první akvizice prověřil na 2400 příležitostí z celé Evropy. Uskutečnil jich čtrnáct včetně dvou českých. Celkově proinvestoval zhruba 3,4 miliardy korun. Podíly ve dvou společnostech už prodal globálním hráčům, Microsoftu a Shellu.

Inven Capital celkově od ČEZ a Evropské investiční banky získal na investice 6,3 miliardy korun, uvedla mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková. Připomněla, že první investice Invenu v roce 2015 směřovaly do německých společností Sonnen a Sunfire, od té doby fond vstoupil do dalších dvanácti start-upů z Evropy a Izraele.

„Velmi úspěšný byl Inven Capital v dosavadních dvou prodejích svých podílů – firmu Sonnen koupila společnost Shell a Cyber-X zase zaujal společnost Microsoft. Bavíme se o zhodnocení investice v řádech stovek procent,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

V současnosti Inven Capital vlastní podíly ve dvanácti společnostech ze šesti zemí, které zaměstnávají přes 1300 lidí a své aktivity rozvíjejí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Celkové tržby těchto firem podle Horákové ke konci roku 2020 činily 4,6 miliardy korun.

„Cenný je pro nás i přenos technologií, produktů a služeb do nabídky ČEZ, jako se to podařilo například u izraelské společnosti Driivz, jejíž software od loňského roku řídí celou naši síť dobíjecích stanic pro elektromobily,“ řekl Pleskač.

V dalších pěti letech plánuje Inven investovat do současného portfolia další necelé dvě miliardy korun, pokračovat firma plánuje také ve vyhledávání dalších příležitostí. „Našim firmám jsme za posledních šest let pomohli získat zhruba třináct miliard korun od světových kapitálových fondů,“ uvedl generální ředitel Inven Capital Petr Míkovec.