Po spořitelně vyplatí miliardy na dividendách i Komerční banka | E15.cz

Po spořitelně vyplatí miliardy na dividendách i Komerční banka

Komerční banka
Komerční banka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loňské rekordní zisky bank se promítnou i na výplatě dividend. Komerční banka počítá s 230 korunami na akcii. Česká spořitelna již dříve oznámila dividendu 50 korun na akcii.

Komerční banka vyplatí z loňského zisku dividendu 230 korun na akcii před zdaněním, což je o 70 korun více než před rokem. Na dividendy má jít celkem 8,74 miliardy korun. Rozhodnutí již schválila valná hromada Komerční banky, jejíž akcie se obchodují na pražské burze. Hlavním majitelem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Letošní vývoj ceny akcií Komerční banky

Graf 24. 4. 2013. Autor: nosek.mn@gmail.com

Valná hromada rozhodla také o tom, že novými členy dozorčí rady od 1. května budou Laurent Goutard a Giovanni Luca Soma. Do funkce znovuzvolila Petra Laubeho. Jean-Luc Parer byl do dozorčí rady zvolen z důvodu, že byl v září loňského roku do ní kooptován a valnou hromadou mu končí funkce. Komerční banka, které v loňském roce stoupl meziročně čistý zisk o 46,4 procenta na 14,2 miliardy korun, patří k největším bankovním skupinám v tuzemsku.

Více vyplatí i Česká spořitelna

Radost svým akcionářům udělala i Česká spořitelna, která svůj dividendový plán zveřejnila již v pondělí. Banka po loňském rekordním zisku, posílá dividendu 50 korun akcii. V uplynulých letech to bylo 30 korun na akcii. Celkově spořitelna na dividendách z loňského zisku vyplatí 7,6 miliardy korun. V předchozích letech to bylo 4,56 miliardy korun.

Spořitelna, jejímž vlastníkem je z 97,99 procenta rakouská Erste Bank na letošní rok chystá masivní úspory v rozsahu dvou miliard korun a s tím spojené propouštění.

Letošní vývoj ceny akcií České spořitelny

Graf 24. 4. 2013. Autor: nosek.mn@gmail.com

„Mě na každé bance zajímá, zda její kapitlová přiměřenost odpovídá našim požadavkům, i s přihlédnutím k stresovým scénářům, které modelují vývoj kapitálu vůči nepříznivým scénářům budoucího vývoje. Nad rámec tohoto je zacházení s kapitálem věc akcionáře. Nemám ambici řídit obchodní startegie bank, jde mi o jejich bezpečnost. A úsilí o nákladovou efektivnost by mělo být vlastní každé instituci,“ uvedl na téma banovních dividend v rozhovoru na serveru Patria.cz guvernér ČNB Miroslav Singer.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah