Podílové fondy v lednu – prodělat bylo téměř nemožné | E15.cz

Podílové fondy v lednu – prodělat bylo téměř nemožné

Podílové fondy v lednu – prodělat bylo téměř nemožné
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Petr Rozkošný
šéfredaktor Penízenavíc.cz

Leden bývá na finančních trzích již tradičně jedním z nejnadějnějších měsíců v roce. I letos se bude na první měsíc v roce vzpomínat v dobrém, vždyť v černých číslech skončilo 94 % akciových podílových fondů a 97 % dluhopisových podílových fondů. Prodělal tedy opravdu málokdo.

Akciové podílové fondy – nejštědřejší byly Indie s Tureckem

Akciové podílové fondy vydělaly v lednu svým investorům v průměru 6,35 procenta, mezi vůbec nejvýkonnější podílové fondy pak patřily ty investující do na akciových trzích Indie, Turecka. Zajímavé zhodnocení přinesly i akciové trhy států v oblasti Středomoří, jimž v uplynulých měsících většinou zbýval v ruce pomyslný černý Petr.

To ovšem nebylo první ani poslední překvapení, které si pro investory leden přichystal. Po „jízdě“ z roku 2011 se dostavilo menší vystřízlivění na akciích farmaceutických společností, která uštědřila největší ránu podílovému fondu ESPA Stock Pharma (-1,39 procenta).Nejednalo se však o největší pokles, ten zaznamenal podílový fond WIOF Global Listed Utilities investující prostředky svých podílníků do akciových společností podílejících se na infrastrukturních projektech po celém světě.

Podílový fond Investiční společnost Výkonnost
HSBC Indian Equity HSBC Asset Management 22,65 %
Access India (Horizon) ČSOB Investiční společnost 20,92 %
Equity Turkey BNP Paribas AM 18,56 %
Franklin India Franklin Templeton 18,18 %
ESPA Stock Istanbul Erste Sparinvest 17,49 %

Dluhopisové podílové fondy – rozvíjející se trhy v čele

Leden měl blahodárný efekt i na dluhopisové trhy, kdy přišlo tolik očekávané uvolnění napětí u státních dluhopisů členských států Eurozóny, kdy opět vzrostl zájem o státní dluhopisy Itálie, Portugalska a Španělska. Naopak starosti s dluhopisy měli čeští zákonodárci, to když výnosy státních dluhopisů vzrostly téměř o čtvrtinu. Částečnou vinu na tom má i fakt, že je Česká republika pod rozlišovacími schopnostmi světových investorů, a ti ji tak hází do jednoho pytle společně se Slovenskem a Maďarskem. A právě Maďarsko se dostalo pod tlak kvůli pro Západ nepřijatelné politice maďarského premiéra Viktora Orbána. I přes to všechno si však region střední Evropy vedl, ve fondovém vyjádření, nezvykle dobře a patřil k těm s nadprůměrnými výkonnostmi.

Podílový fond Investiční společnost Výkonnost
Bond World Emerging Local BNP Paribas AM 8,44 %
Conseq Invest dluhopisů nové Evropy Conseq Investments Management 7,78 %
KBC Bonds Central Europe KBC Asset Management 6,53 %
High Yield dluhopisové Investiční společnost ČS 6,14 %
Templeton Global Total Return Franklin Templeton 5,83 %

Stejně jako v případě akciových podílových fondů, i u těch dluhopisových došlo v lednu k vystřízlivění u šampionů z roku 2011. V tomto případě se jedná o poklesy hodnot kurzů podílových fondů investujících do dluhopisů emitovaných zeměmi jako jsou Dánsko (KBC Renta Decarenta -1,5 %), Japonsko (KBC Renta Yenrenta -0,33 %), Švédsko (KBC Renta Sekarenta -0,28 %) a Nový Zéland (KBC Renta NZD Renta -0,22 %). Průměrná výkonnost dluhopisových podílových fondů pak v lednu činila ucházejících 2,28 %.

České korunové fondy peněžního trhu – v černých číslech „o prsa“ všichni

Českým korunovým fondům peněžního trhu hrál do karet pozitivní vývoj na trhu s dluhopisy střední Evropy, do kterých tyto fondy také investují. Vůbec nejvýkonnějším českým korunovým fondem peněžního trhu byl v lednu Sporoinvest České spořitelny s výkonností 0,35 procenta, hned v závěsu skončil druhý Konzervativní fond ČP Invest s výkonností 0,33 procenta. V černých číslech skončil i nejméně výkonný fond z této skupiny, ING Český fond peněžního trhu s výkonností 0,0019 procenta. Lednové výkonnosti byly tedy příjemným překvapením, teď jen nezbývá než doufat v to, že se těmto fondům podaří na tyto výkonnosti navázat i v příštích měsících.

Sledujte příspěvky z blogu Marka Mobia

Autor: Petr Rozkošný, šéfredaktor Penízenavíc.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!