PPF Bance klesl loni zisk o polovinu na 1,13 miliardy korun

Logo PPF Banky ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.

Logo PPF Banky ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Zdroj: Michael Tomeš/E15

Logo PPF Banky ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.
2
Fotogalerie

PPF bance loni klesl čistý zisk o téměř miliardu na 1,13 miliardy korun, o rok dříve činil 2,09 miliardy korun. Bilanční suma se snížila na 170 miliard korun. Bankám a spořitelnám v Česku loni klesl podle informací souhrnný čistý zisk meziročně o 43,6 miliardy korun, tedy o 48 procent, na 47,51 miliardy korun.

„I v těžkém roce poznamenaném pandemií COVID-19 jsme dokázali vygenerovat čistý zisk 1,13 miliardy korun, výrazně posílit kapitálovou vybavenost na 24,47 procenta a současně vytvořit robustní opravné položky proti případným ztrátovým úvěrům,“ uvedl generální ředitel PPF banky Petr Jirásko.

V loňském roce, kdy objem státních dluhopisů vydávaných ČR dosáhl rekordních objemů, posílila PPF banka svou pozici obchodníka na finančních trzích. „Česku jsme pomohli upsat státní dluhopisy za 108 miliard korun,“ upozornil Jirásko. U firemního bankovnictví se PPF banka specializuje na projektové, exportní a akviziční financování.

Loňské provozní výnosy banky byly nejvyšší v historii, činily 4,27 miliardy korun. Vlastní kapitál se prostřednictvím celkového hospodářského výsledku zvýšil téměř o osm procent na 15,41 miliardy korun.

Jednou z nejvýznamnějších položek výsledku hospodaření za rok 2020, ve srovnání s předchozím obdobím, je masivní tvorba opravných položek. Při stabilních provozních nákladech je podle banky tento pokles hodnoty aktiv hlavním důvodem poklesu čistého zisku. Nárůst opravných položek je výsledkem zhoršení makroekonomického prostředí v důsledku pandemie.

Čistý úrokový výnos banky dosáhl 3,292 miliardy korun a byl ovlivněn hlavně snížením úrokových sazeb. Čisté výnosy z poplatků a provizí v roce 2020 proti roku 2019 vzrostly o 79 milionů korun.

Banka se zaměřuje zejména na poskytování finančních, investičních a poradenských služeb vybraným klientům a na privátní bankovnictví. Mezi její klienty patří především finanční instituce, střední a velké podniky s českým kapitálem a subjekty z komunální sféry.

PPF banka je součástí investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který před několika týdny tragicky zemřel. Držitelem 92,96 procenta akcií banky je PPF Group, dalších 6,7 procenta drží hlavní město Praha.