DRFG chce dvojnásobný obrat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusňák poodhalil své plány. Čelí obvinění kvůli únikům informací, s DRFG chce přesto navýšit obrat

ČTK, vaj

Investiční skupina DRFG brněnského podnikatele Davida Rusňáka plánuje, že letos zdvojnásobí svůj obrat na dvě miliardy korun. Důvodem mají být zejména nákupy nemovitostí a telekomunikací. Sám Rusňák je přitom jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních spisů. 

DRFG ke konci loňského roku spravovala aktiva převyšující 2,6 miliardy korun. Výnosy skupiny přesáhly miliardu korun, zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) činil 162 milionů korun. Na více než 70 procent meziročním nárůstu obratu skupiny se největší měrou podílely nemovitostní a telekomunikační divize, které společně vytvořily 65 procent jeho hodnoty.

Zatímco loni tvořily nemovitosti 45procentní podíl na celkových aktivech skupiny, letos to má být už 56 procent. Následovat budou telekomunikace s 13procentním podílem a zdravotnictví s pětiprocentním. Naopak podíl energetiky na aktivech klesne na jedno procento.

Zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se loni meziročně téměř ztrojnásobil a má se zvýšit i v letošním roce na 214 milionů korun. "Z dlouhodobého hlediska bude docházet k nárůstu vlastního kapitálu a snižování celkového zadlužení," uvedla firma ve své bilanční zprávě.

David Rusňák:Z moravského podnikatele majitelem investiční skupiny

DRFG podle některých analytiků stále vykazuje poměrně silné zadlužení. Loni byl poměr vlastního kapitálu na celkových aktivech zhruba pětinový. Pro letošek skupina počítá s vlastním kapitálem 610 milionů korun při celkových aktivech 3,2 miliardy korun.

Kontroverze či pochybnosti provázejí ale i samotnou osobu Davida Rusňáka. Je totiž jedním z obviněných v kauze úniků informací z trestních řízení a policejních databází. Spolu s ním obvinění čelí i šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) Radim Jüttner nebo někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán.

Bylo to ale právě stíhání brněnského podnikatele Rusňáka, který vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše (ANO). Jeho manželka Petra Rusňáková je radní Brna a kvůli kauze odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro podzimní sněmovní volby. Rusňák členství v hnutí ukončil. 

Nejbohatší muž Afriky chce v Evropě a USA investovat až bilion. Možná koupí i fotbalový Arsenal

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!