Senioři si na podzim polepší o 700 korun. Letos dostanou přidáno celkem dva a půl tisíce

Důchodce

Důchodce Zdroj: ČTK

Důchodce
2
Fotogalerie

Vláda už získala přesnější čísla o letošní v pořadí třetí valorizaci důchodů. Kvůli bobtnající inflaci se penze v září výjimečně zvýší v průměru o 600 až 800 korun, řekl v rozhovoru pro deníku E15 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Starobní důchody by tak od ledna vzrostly o celkem dva a půl tisíce. Valorizace vychází ze zákona a je trvalá. Jen v letošním roce si ze státního rozpočtu ukrojí desítky miliard korun.

„Po červnové valorizaci se důchody letos zvednou v průměru o 1800 korun. Po druhé zářijové mimořádné valorizaci bychom tedy tento rok překročili částku 2400 korun, pravděpodobně to bude více,“ uvedl Jurečka.

Šéf rezortu práce a vicepremiér připomněl, že zvýšení se v příslušném poměru odrazí úplně ve všech důchodech, tedy také v těch, co pobírají vdovy, vdovci, invalidé nebo sirotci. Týká se to i předčasných penzí. Stát měsíčně vyplácí 3,4 milionu důchodů, z toho je lidí na odpočinku necelých dva a půl milionu.

Kalkulačka výpočet důchodu 2022 >>>

Zářijová valorizace bude podle Jurečky stát zhruba osm miliard korun. Po sečtení s údaji ministerstva financí vychází, že letošní dvojí mimořádné zvýšení důchodů spolkne 28 až 30 miliard.

Očima guvernéra: Důchodová reforma

Video placeholde
• Videohub

„Na červnovou valorizaci počítáme s 19,5 miliardy korun pro rezort práce a sociálních věcí a za celý rozpočet pak s více než dvaceti miliardami. Rozdíl činí výplaty penzí bývalým příslušníkům ozbrojených a bezpečnostních složek, tedy vojákům policistům nebo hasičům,“ upřesnil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Kolik bude stát zářijové přilepšení lidem pobírajícím důchody, úřad Zbyňka Stanjury (ODS) ještě přesně vyčísleno nemá. „Další valorizace bude záviset na vývoji inflace,“ dodal Weiss. Alespoň předběžný odhad však bude muset Stanjura zohlednit v letní novele zákona o státním rozpočtu.

Někteří analytici míní, že druhá mimořádná valorizace bude vyšší, než předpokládá Jurečka. „Vzhledem k tomu, že se sčítá pandemická a válečná inflace, může dojít ke zvýšení důchodů v průměru až o 900 korun,“ odhadl ekonom Štěpán Křeček z BH Securities.

Kalkulačka: Důchodový věk >>>

I když zářijový nárůst nebude tak velký jako červnový, které v průměru dosáhne 1017 korun, domácnosti s nízkými příjmy skepsi propadat nemusejí. „Brzy bude následovat další, a to standardní zvýšení, k němuž dojde od ledna příštího roku. Důchodcům by tak měly být pokryty náklady, které doléhají na jejich rodinné rozpočty,“ podotkl Křeček.

Zvyšování penzí z důvodu rychle bobtnající inflace určuje mechanizmus zakotvený v paragrafech. Vláda musí seniorům, vdovám nebo sirotkům pomoci v mimořádném termínu, pokud ceny během pěti měsíců vyšplhají o více než pět procent. „K podzimní valorizaci dojde, pokud by míra meziroční spotřebitelské inflace překročila 14,4 procenta v dubnu, 14,2 procenta v květnu, či 13,6 procenta v červnu,“ vypočítala Národní rozpočtová rada.

V dubnu zrychlila inflace na 14,2 procenta oproti březnovým 12,7 procenta. Odborníci předpokládají, že kolem poloviny roku může růst cen meziročně přesáhnout 15 procent.