Trh firemních úvěrů dosáhl v Česku maxima | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trh firemních úvěrů dosáhl v Česku maxima

Trh firemních úvěrů dosáhl v Česku maxima
Úvěr
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Trh firemních úvěrů v roce 2017 rostl o 4,8 procenta a následoval tak pozitivní vývoj celé ekonomiky, v níž HDP meziročně vzrostlo o 4,6 procenta. "Objem peněz poskytnutých bankami firmám se poprvé v historii přehoupnul přes jeden bilion korun," řekl ředitel firemního bankovnictví Equa bank Vojtěch Záškodný.

Přestože jde o historické maximum bankami poskytnutých korporátních úvěrů, pořád podle něj existuje významný prostor pro jejich další růst. Podíl objemu podnikových úvěrů vůči HDP se v ČR pohybuje kolem dvaceti procent, v eurozóně je tento poměr téměř dvojnásobný.

Průměrná úroková sazba portfolia poskytnutých úvěrů přestala po deseti letech klesat a naopak mírně vzrostla na 2,74 procenta, upozornil Záškodný. Sazby korporátních úvěrů jsou tak jednou z prvních veličin, která začala reagovat na zpřísňování měnové politiky ČNB, jež v loňském roce dvakrát přistoupila na zvýšení základní sazby repo sazby.

Kreditní kvalita poskytnutých úvěrů firmám se i nadále zlepšovala a podíl takzvaných nevýkonných úvěrů (jsou ve zpoždění se splácením či je u nich z nějakého důvodu zvýšena pravděpodobnost, že by v budoucnu nemuselo být spláceno podle plánu) se tak dále snižoval na 4,23 procenta.

V úvahu letos přichází jedno zvýšení sazeb, prohlásil Rusnok

Přestože se tento ukazatel kontinuálně zlepšuje již od roku 2010, pořád nedosáhl na svou předkrizovou hodnotu 3,07 procenta z konce roku 2007.

Během posledních deseti let nastal trend přesunu od úvěrů poskytnutých v korunách do úvěrů denominovaných v eurech. Podíl úvěrů poskytnutých v eurech vzrostl ze 17 procent v roce 2007 na 30 procent na konci roku 2017. Eurové úvěry rostly v posledních deseti letech v průměru o 9,1 procenta, proti růstu o 1,6 procenta korunových.

Dalším výraznějším trendem je pokles využívání bankovních úvěrů k financování provozních potřeb firem. Nejenže podíl poskytnutých provozních úvěrů pokles ze 40 procent v roce 2007 na 25 procent na konci roku 2017, dokonce nominálně klesl objem poskytnutých provozních úvěrů.

Zájem o předčasné splátky hypoték je mizivý

Firmy poučené z reakce bank na finanční krizi v roce 2008 se začaly více spoléhat na financování provozních potřeb z interních zdrojů, podotkl Záškodný.

Konkurenční prostředí mezi bankami působí i nadále jako nejvýznamnější faktor ve vztahu k uvolňování úvěrových standardů korporátních úvěrů. Podmínky úvěrových smluv firemních úvěrů se i nadále uvolňují ve většině parametrů (výše úvěru, výše zajištění, doba splatnosti, atd.) s výjimkou úrokových sazeb, uzavřel Záškodný.

České domácnosti dluží bankám o 110 miliard více

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!