Vývoz má příští rok růst, stěžejní bude konec intervencí

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
7
Fotogalerie

Export tuzemských firem stoupne v příštím roce podle odhadu společnosti Deloitte o šest procent v běžných cenách. Zásadním momentem pro exportéry bude ukončení intervencí ČNB a potřeba vyrovnat se se silnějším kurzem. Letos vývoz podle očekávání podnikatelských svazů dosáhne nového rekordu přes čtyři biliony korun. Mimo EU ale míří již jen přes 16 procent českého exportu a toto číslo se dál pomalu snižuje.

"Naši exportéři prokázali v posledních letech schopnost získávat zakázky a mají určitě předpoklady překonat jak rekordní čísla z roku 2015, tak i očekávaná rekordní čísla z roku 2016. Případné posílení koruny však výsledek exportu v korunovém vyjádření zbrzdí," uvedl ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu Lukáš Martin.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka bude klíčovým momentem pro český vývoz v příštím roce očekávané ukončení kurzového závazku ČNB, které exportním firmám dávalo zdarma zajištění proti kurzovým rizikům. "Nyní se budou muset exportéři opět naučit pracovat s tímto faktorem," uvedl Marek.

Intervence ČNB: čtěte téma E15 >>>

ČNB naznačila, že k ukončení intervencí dojde někdy kolem poloviny příštího roku. "Minimálně ještě počátkem příštího roku bude tedy trend růstu českého exportu ovlivněn nízce nastaveným kurzem koruny," dodal Martin.

Zkušení exportéři po ukončení intervencí na kurzu podle Hospodářské komory neprodělají, neboť si své kurzy zajistili v bankách. Narovnání kurzu však logicky znamená i zdražení pro zahraniční odběratele. Udržení stávající míry zisku bude proto podle komory znamenat opět tlak na úsporu nákladů v podnicích, ať již v oblasti lepší organizace výroby či inovací.

Vývoz tuzemských firem brzdí nyní dva faktory. "Prvním je katastrofální nedostatek pracovní síly na trhu práce, tj. i příčina zastavení a do budoucna poklesu exportu. Tím druhým postupné chladnutí poptávky ze zahraničí," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Podle Hospodářské komory je hlavním problémem tuzemského exportu orientace na země EU. Podíl unijních zemí na celkovém vývozu dosáhl za letošních deset měsíců již 83,8 procenta. "Snahou státu je nacházet pro exportéry nové trhy a diverzifikovat tak tuzemský vývoz. Problém je, že proklamovaná diverzifikace exportu probíhá jen na papíře," dodal viceprezident komory Bořivoj Minář.

Podíl EU na českém vývozu roste především kvůli problémům na některých rozvíjejících se trzích a klesajícím exportům do těchto zemí. "Příkladem je Rusko, které procházelo recesí a vývoz z České republiky do Ruska kvůli recesi, nízkým cenám komodit a sankcím letos klesá již čtvrtým rokem v řadě," dodal Marek.

Nedaří se také vyvážet vyspělejší produkty a ne pouze polotovary jako nyní. Podíl vyvezeného zboží s vyšší přidanou hodnotou je podle asociace poslední dva až tři roky konstantní. "Oproti hodnotám před pěti roky mírně klesá. Příčinou je růst dodávek dceřiných podniků matkám (předávací ceny, polotovary, zisk až na finálním výrobku)," řekl Otto Daněk.