Zlatu koronakrize přeje. Češi horečně nakupují | E15.cz

Zlatu koronakrize přeje. Češi horečně nakupují

Cena zlata v dolarech za poslední rok stoupla o více než 25 procent.
Cena zlata v dolarech za poslední rok stoupla o více než 25 procent.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prodej zlata v Česku během jednotlivých vln pandemie koronaviru výrazně stoupá. Vyplývá to ankety ČTK mezi hlavními tuzemskými prodejci zlata. Důvodem je podle nich snaha investorů nakupovat v době nejistoty bezpečná aktiva.

Poptávka po fyzickém zlatě u největšího tuzemského obchodníka Golden Gate CZ stoupla při podzimních karanténních opatření meziročně více než 2,5násobně. Opakovala se tak situace z jarního lockdownu, kdy zájem stoupl více než dvojnásobně. Listopadová poptávka kopírovala březnový scénář i z hlediska objemu prodaných fyzických kovů. Lidé také více využívali on-line nákup zlata a uzavírání komoditních účtů, řekl předseda představenstva společnosti Libor Brůna.

Společnost Zlaťáky v takzvaných covidových měsících dosahovala meziročně stoprocentního růstu tržeb. „Je vidět, že Češi berou ekonomické hrozby vyplývající z krize způsobené covidem velmi vážně a připravují se na budoucnost. Drahý kov je jedno z konzervativních aktiv,“ uvedl předseda představenstva společnosti Lukáš Jankovský.

Poptávka po zlatě se v posledních několika měsících stabilizovala a normalizovala, což byla reflexe na zprávy o vakcínách, doplnil statutární ředitel akciové společnosti Zlato David Marášek. Prudký nárůst ceny zlata v posledních deseti dnech na současných 1830 dolarů podle něj dokumentuje, že se rizikové prémium zlata znovu vrací, a to v souvislosti s očekávanou třetí vlnou pandemie, která by mohla nastat v polovině ledna. „V souvislosti s ní očekáváme, že poroste cena zlata i poptávka po něm,“ odhadl.

Podstatnou informací pro srovnání vývoje tržeb a samotného rozhodování při nákupu zlata či stříbra je podle Jankovského vývoj cen. V březnu 2018 se trojská unce zlata obchodovala za 28 tisíc korun, v roce 2019 to bylo 30,5 tisíce a v březnu letošního roku to bylo 45 tisíc korun.

Z růstu tržeb společnosti Zlaťáky vyplynulo, že ani historicky nejvyšší ceny drahých kovů neodradily české investory od nákupu zlata do svého portfolia, a to především kvůli obavám z budoucnosti. Část tuzemských investorů vyčkávala na větší cenovou korekci, která přišla v listopadu. Cena zlata se v listopadu propadla na 1760 dolarů za unci, což okamžitě probudilo čekajících investory k nákupu. „V listopadu jsme zaznamenali 25procentní růst tržeb proti říjnu,“ dodal Jankovský.

Brůna upozornil, že firmy od března bojují s propadem likvidity na všech trzích. Poptávka po fyzickém kovu v kombinaci se zavřením klíčových švýcarských sléváren paralyzovaly dodávky kovu na několik týdnů. Na podzim podle něj dokázaly dodávat drahé kovy jen ty firmy, které se na tuto situaci připravily a měly předem zajištěné objemy kovu.

Cena zlata v dolarech za poslední rok stoupla o více než 25 procent a v současnosti se troyská unce na burze prodává za 1830 dolarů.

 

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah