OBRAZEM: Legendární vzducholoď R-34 před 99 lety přeletěla Atlantik | E15.cz

OBRAZEM: Legendární vzducholoď R-34 před 99 lety přeletěla Atlantik

Karel Pučelík

Britská vzducholoď R-34 před 99 lety odstartovala cestu přes Atlantik. O několik dní později se stala prvním leteckým dopravním prostředkem, který trasu dokázal bez zastávky zdolat.

Příprava na rekordní let trvala několik měsíců, stavba samotného plavidla začala už za první světové války v roce 1917. Předobrazem byl německý Zeppelin L 33, který Britové během války ukořistili a následně podrobně prozkoumali. 

Ztuženou vzducholoď o délce 196 metrů a objemu 55 218 metrů krychlových poháněla pětice motorů Sunbeam Maori. Dokázala vyvinout maximální rychlost 99 kilometrů za hodinu.

Posádka zvolila k přeletu Atlantiku směr východ-západ, který před tím žádná vzducholoď ani letadlo pokořit nezvládlo. 2. července 1919 vzducholoď vyrazila ze Skotska. Let provázelo mnoho technických potíží a cestu neulehčovaly ani přírodní podmínky.  Vzducholoď nakonec dorazila do cíle na Long Islandu po 108 hodinách a 12 minutách.

Aby tomu nebylo málo, cestu zvládla i v opačném směru. V tomto případě ji už ale primát nepatřil, o dva týdny ji předstihl letoun Vickers Vimi. Úspěch podpořil zlatou éru vzducholodí a inspiroval americkou vládu k nákupu podobného stroje. Samotná R-34 však dlouhý život neměla, v roce 1921 při rutinním letu kvůli špatnému počasí těžce havarovala.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!