Analytická společnost Palantir nakoupila zlato za více než miliardu | e15.cz

Analytická společnost Palantir nakoupila zlato za více než miliardu

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká analytická společnost Palantir vsadila na tradiční vzácný kov. Za komoditu v podobě stogramových zlatých slitků utratila 50,7 milionu dolarů, zhruba 1,1 miliardy korun. Také zákazníci mohou firmě podle agentury Bloomberg hradit platby za služby prostřednictvím zlata.

Kromě „zlaté platby“ mohou klienti platit Palantiru také bitcoinem. Větší množství peněz však spolkl nákup zlatých cihel, a to v době, kdy většina společností volí spíše investiční nákupy kryptoměn. Sázka na zlato je však podle webu CNBC reakcí na stále nejistou globální ekonomickou situaci danou koronakrizí. 

„Musíte být připraveni na budoucnost a snažit se předpovídat neočekávané události, které mohou mít neblahý dopad,“ řekl Bloombergu provozní ředitel společnosti Shyam Sankar. Potvrdil tak, že se Palantir snaží především o finanční krytí v nejisté době. 

„Nabyté zlato bude uschováno v bezpečné lokalitě na severovýchodě Spojených států. Výhodou je, že se zlatem můžeme kdykoli a jakkoli manipulovat,“ uvedl Palantir v prohlášení. Cena zlata v posledních měsících klesá, momentálně. V tuto chvíli se jeho hodnota pohybuje okolo 1788 dolarů za troyskou unci, zhruba 39 tisíc korun. 

Palantir vznikl v roce 2003. K jeho spoluzakladatelům patří americký investor Peter Thiel, známý příznivec kryptoměn. Velký krok společnost Palantir učinila loni na podzim, kdy vstoupila na newyorskou burzu. Od té doby se cena jejích akcií zhruba zpětinásobila, když se z bezmála devíti dolarů dostala ke 45 dolarům. V současnosti se pohybuje kolem 24 dolarů.

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah