Česká zbrojovka prodá Arabům zbraně za 1,2 miliardy korun | e15.cz

Česká zbrojovka prodá Arabům zbraně za 1,2 miliardy korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: czub.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká zbrojovka z Uherského Brodu má podle dnešních Hospodářských novin (HN) dodat kolem 20 tisíc kusů pistolí, samopalů a pušek policejnímu sboru v jedné z arabských zemí, pravděpodobně Spojených arabských emirátech nebo Saúdské Arábii. Hodnota kontraktu, který je podle informací HN těsně před uzavřením, je zhruba 1,2 miliardy korun.

„Nechci teď k tomu nic říkat. Můžu jen potvrdit, že jednáme s významným zákazníkem a jsme v závěrečných fázích dohody,“ řekl HN generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Součástí jedné z největších zakázek, kterou zbrojovka v posledních letech získala, jsou i nové zbraně dodávané české armádě. Obsahem dodávek mají být podle informací, které HN získaly ze zbrojařských kruhů, mají být především modernizované pistole řady CZ 75, těch má zbrojovka dodat zhruba 10 tisíc kusů. Zbytek celkového počtu připadne zřejmě na samopaly CZ SCORPION EVO 3 a útočnou pušku CZ BREN 805.

Pistole i obě nově vyvinuté zbraně si už objednala česká armáda. Česká zbrojovka totiž vloni vyhrála tendr na její přezbrojení. Za dodávky více než 14.000 kusů zbraní, převážně pušek, zaplatí stát 1,23 miliardy korun. BREN má v armádě nahradit legendární pušky - nesprávně nazývané samopaly - vzor 58.

Česká zbrojovka, která patří k největším světovým výrobcům ručních palných zbraní, měla loni nejvyšší tržby v historii. Přesáhly 1,7 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o více než 20 procent. Letos chce firma dosáhnout tržeb až na hranici dvou miliard. Firmě roste i zisk, loni vydělala 138 milionů korun, což je meziročně o téměř 50 milionů více.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery