Hongkongské zastavárny kvetou i v lesku mrakodrapů | E15.cz

Hongkongské zastavárny kvetou i v lesku mrakodrapů

Hongkong
Hongkong
• 
ZDROJ: E15

Petr Horký

Zastrčená v postranní uličce mezi dvěma mrakodrapy zastavárna Tak Wah Pawnshop na první pohled do moderního finančního centra nezapadá. Přichází však zákazník, přistupuje k vyvýšené pokladně a odevzdá zlatý prsten. Dostane za něj 200 hongkongských dolarů v hotovosti (zhruba 500 korun).

„Jsem tu poprvé,“ říká Elsie Obleandaová, pětatřicetiletá pokojská filipínského původu, když si schovává peníze. „Potřebuji nějaké peníze navíc na oslavu dokončení studia mého syna,“ vysvětluje. Půjčky jsou většinou nabízeny na čtyři měsíce s maximálním úrokem ve výši 3,5 procenta.

Zdá se neuvěřitelné, že by zastavárna v drahém Hongkongu mohla přežívat z tak nízkých částek. Tato prastará živnost, která neodmyslitelně patří k asijským městům, však v současnosti kvete. Společnost Oi Wah Pawnshop Credit Holdings, které kromě zmíněné Tak Wah patří 11 dalších zastaváren ve městě, vstoupila minulý týden na burzu. Zájem o její akcie v celkové hodnotě 98 milionů hongkongských dolarů podle BBC více než stokrát převyšoval počet nabízených akcií a jejich hodnota stoupla v den úpisu o 34 procent.

Rodinnou firmu řídí Edvých ward Chan, syn zakladatele. Hongkongské zastavárenské odvětví má podle oficiálních odhadů v letech 2012 až 2016 růst o osm procent ročně. To sice není raketový růst, ale úvěrování je vysoce ziskové. Firma tvrdí, že má úrokovou marži (ta měří ziskovost půjčování) 42 procent. U běžných bank je toto číslo většinou jednomístné. Firma chce peníze z IPO využít pro expanzi do hypoték – rád by tedy konkuroval běžným bankám.

Poptávku zastaváren živí spotřebitelé z nižších příjmoskupin. Jsou to staří lidé, nekvalifikovaní přistěhovalci jako zmíněná Filipínka, ale i mladí studenti, kteří tu v případě finanční nouze zastavují své chytré telefony a tablety.

Dalším lukrativním zdrojem příjmu jsou cizinci z pevninské Číny, kteří si do Hongkongu smějí dovézt jen omezené množství peněz. Jiní zase potřebují peníze na hazard. Podle zastavárníků jsou nejrušnějšími dny středa a neděle, kdy se ve městě konají koňské dostihy.

V celém Hongkongu je asi 200 zastaváren. Město patří k nejbohatším na světě, existuje tu však velká propast mezi bohatými a chudými. Čtvrtina obyvatel žije z méně než osmi tisíc hongkongských dolarů na měsíc.
Oi Wah není první asijskou zastavárenskou firmou, která šla na burzu. Singapurská firma Mega-Cash upsala akcie před rokem, indonéský státní provozovatel zastaváren PT Pegadaian má prý 18 milionů klientů. Zastavárnám se také daří v ráji hazardu Macau.

V Asii má provozování zastaváren tisíciletou historii. V Číně byla živnost v letech 1949 až 1980 zakázána. Nyní ale opět začínají fungovat. Podle nedávné zprávy si zastavárna ve městě Wen-čou musela dokonce pronajmout velké parkoviště, aby měla kam zaparkovat luxusní automobily v zástavě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.