Jack Ma chystá odchod z vedení Alibaby. Chce se vrátit k pedagogice | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Jack Ma chystá odchod z vedení Alibaby. Chce se vrátit k pedagogice

Jack Ma chystá odchod z vedení Alibaby. Chce se vrátit k pedagogice
Zakladatel Alibaba Group Jack Ma
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Šéf a spoluzakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma v září 2019 odejde z vedení firmy. V čele jedné z nejhodnotnějších světových společností jej od 10. září příštího roku nahradí 46letý Daniel Zhang, který zodpovídá za denní chod Alibaby již déle než pět let.

„Učitelé si vždy přejí, aby je jejich studenti překonali, takže pro mne a pro firmu je jedině zodpovědné předat vedení mladším a talentovanějším lidem,“ napsal Ma v den svých 54. narozenin v dopise zákazníkům a akcionářům. „Svět je velký, jsem pořád mladý a chci zkoušet nové věci,“ dodal charismatický šéf a bývalý učitel angličtiny, který se chce vrátit k pedagogice a věnovat se dobročinnosti a ochraně životního prostředí.

Informace, že všudypřítomná tvář a myšlenkový vůdce Alibaby oznámí v den svých narozenin odchod z čela firmy, se objevily už o víkendu. Dosud ale nebylo jisté, k jakému datu se tak stane.

Do Česka vstoupila největší čínská platební služba Alipay

Dlouhé přechodné období má zajistit „hladké a úspěšné“ předání pravomocí, napsal Ma, který tak do září 2019 zůstane předsedou představenstva. Členství v představenstvu si pak chce uchovat až do valné hromady akcionářů v roce 2020. Jeho nástupce Zhang tak ve své osobě bude proti běžným firemním zvyklostem kumulovat funkci ve vedení a v představenstvu, zdůraznila agentura Reuters.

Firma obchodovaná na newyorské akciové burze ve své poslední výroční zprávě uvádí, že zaměstnává asi 66 tisíc lidí. V Číně má podle agentury DPA Alibaba 576 milionů aktivních uživatelů. V letošním prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila příjmy o 61 procent na 80,9 miliardy jüanů (téměř 263 miliard korun) a její tržní hodnota dosahuje skoro 420 miliard dolarů (9,3 bilionu korun). Kromě obchodování na internetu se Alibaba zabývá i cloudovými službami a podniká také v oblasti zábavy a médií.

Evropa vážně zaostává ve vývoji technologií. Teď je vhodný čas to změnit, tvrdí Bloomberg

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!