Kanada vrací úder Trumpovi: zavede cla na ocel, hliník, ale i kečup nebo whiskey | E15.cz

Kanada vrací úder Trumpovi: zavede cla na ocel, hliník, ale i kečup nebo whiskey

Kanada vrací úder Trumpovi: zavede cla na ocel, hliník, ale i kečup nebo whiskey
Donald Trump
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Kanadská vláda zveřejnila konečný seznam výrobků, kterých se při dovozu ze Spojených států dotknou odvetná cla. Ottawa je zavádí jako odpověď na celní poplatky při dovozu oceli a hliníku do USA, platit začnou od neděle. Vláda také představila podpůrný balíček opatření v objemu dvou miliard kanadských dolarů (33,8 miliardy korun) pro domácí průmysl zasažený americkými cly.

Na vybrané americké zboží dovážené do Kanady v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (281 miliard korun) se od 1. července budou vztahovat cla ve výši deset až 25 procent. Většinou půjde o výrobky z oceli a hliníku, ale dotknou se například i kávy, kečupu nebo whiskey.

"Nebudeme tu záležitost eskalovat a nebudeme ustupovat," řekla kanadská ministryně zahraničních věcí Chrystia Freelandová. Země podle ní neměla jinou možnost, cla označila za politováníhodná. Motivem protiopatření podle ní prý není zloba, ale smutek.

Podpůrný balíček sestává až do výše 1,7 miliardy kanadských dolarů z firemních úvěrů a pojištění pro společnosti podnikající v ocelářství, hliníkárenství a v příbuzných odvětvích.

Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli a hliníku pro Kanadu stejně jako pro Evropskou unii k 1. červnu s argumentem ochrany americké národní bezpečnosti. Kanada kvůli jejich uvalení podala na Washington obratem stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Trump rozpoutal zuřivou obchodní válku, tratí na ní ale Američané
Trump pohrozil Číně dalšími cly. Musí změnit své praktiky, řekl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!