Němci a Britové spojí síly v tisku a prodeji knih | E15.cz

Němci a Britové spojí síly v tisku a prodeji knih

prodej knih
prodej knih
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Igor Záruba

Igor Záruba

Největší evropský mediální koncern, německý Bertelsmann, se chystá za kanál La Manche. Políčeno má na konkurenta Pearson, konkrétně na jeho knižní odnož Penguin. Spojením dceřiné Random House s touto jednotkou vznikne největší vydavatel knih na světě, vážný rival internetového obchodu Amazon a trn v oku magnátu Rupertu Murdochovi.

„Bertelsmannu bude náležet v Penguin Random House 53 procent, Pearsonu 47 procent,“ uvedl včera podnik se sídlem v Güterslohu. Cena operace zveřejněna nebyla.

Obě strany předpokládají, že transakce by mohla být ukončena ve druhé polovině příštího roku, předpokladem je souhlas regulačních úřadů. V čele nového subjektu má stanout ředitel Random House Markus Dohle.

„Plánovanou fúzí zajistí Bertelsmann a Pearson budoucnost světově uznávaným vydavatelstvím Random House a Penguin,“ uvedl boss Bertelsmannu Thomas Rebe, který vidí příležitosti jak ve fyzických knihách, tak v jejich digitální podobě. „Je to milník,“ řekl. Totožnost značek má zůstat zachována.

„Sňatek“ domlouvali partneři několik měsíců, tvrdí noviny Financial Times. Bertelsmann je většinovým majitelem nakladatelství Gruner + Jahr, které vydává německou mutaci Financial Times Deutschland. Pearson vlastní ostrovní Financial Times. Iniciativu popohnalo kupředu přání, aby se z roztříštěné a ohrožené branže daly vytěžit přednosti a vybudovat lepší pozice vůči Amazonu, který se vypracoval na pozici globální jedničky v oboru tištěných a digitálních knih.
„Před deseti lety by analytici považovali návrh na fúzi za katastrofu,“ upozornil John Mitchinson z vydavatelství Unbound. „Jenže Amazon změnil pravidla hry,“ dodal.

Čtěte také:

Mediální gigant Bertelsmann více než zpatnáctinásobil zisk

Názorový veletoč: německé pirátce vadí volné šíření její knihy

Bertelsmann je při chuti, má zájem o Warner Music z USA

Random House dosáhl v loňském roce tržeb 1,7 miliardy eur a prodal podle vlastních údajů 500 milionů knih. Britský protějšek Penguin s tučňákem v logu vyčíslil příjmy z prodeje na 1,3 miliardy eur. Námluvy se podle listu Sunday Times pokoušel překazit vlastník impéria News Corporation (The Times, 40 televizních stanic a knižních vydavatelství) Rupert Murdoch. Z jeho okolí prosáklo, že chystal pro Penguin vlastní nabídku.

Mediální dům Bertelsmann,

kontrolovaný rodinou Mohnů, provozuje například síť televizních stanic RTL nebo nakladatelství Random House a Gruner + Jahr. Působí i v Česku, a to prostřednictvím dceřiné společnosti Euromedia Group, která vlastní nakladatelské značky Knižní klub či Odeon. Bertelsmann má své aktivity v 50 zemích, zaměstnává zhruba 100 tisíc lidí. Jeho tržby ve fiskálním roce 2011 dosáhly 15,3 miliardy eur.

Britská společnost Pearson,

jejíž historie sahá až do roku 1844, podniká ve vydavatelství a vzdělávání. K jejím titulům patří například list Financial Times. V roce 2010 zaměstnávala 37 tisíc lidí. Její tržby v roce 2011 činily 5,86 miliardy liber (7,26 miliardy eur). Čistý zisk se blížil miliardě liber (1,24 miliardy eur).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.