Řetězec Tesco v Česku konečně vydělal. 3,3 miliardy

Tesco

Tesco Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Tesco
Tesco, nakupování
Tesco
Pomocné ruce. V období od 17. do 23. prosince 2010 se ve zhruba 120 obchodech Tesco uskutečnila po deváté akce Helping Hands. Během ní odpracovalo až dvěosmihodinové směny 720 administrativních pracovníků z pražské a brněnské kanceláře,kteří vyměnili práci u počítače za markování u pokladny, doplňování a vybalování zboží či obsluhu zákazníků u pultů. Na snímku personální ředitel společnosti Tesco Stores ČR Karel Foltýn pomáhá v hypermarketu Novodvorská s doplňováním zboží
Odstupující šéf Tesco Philip Clarke.
8
Fotogalerie

Obchodní řetězec Tesco se v Česku loni vymanil z vysokých ztrát a vykázal rekordní zisk 3,3 miliardy korun. Tržby firmy ve finančním roce 2015/2016, který skončil koncem loňského února, stouply o 4,4 procenta na 43,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Hospodářský výsledek účetně ovlivnilo nové ocenění dlouhodobého majetku, tedy snížení opravné položky k němu. Třetí největší řetězec v Česku v předchozích dvou účetních obdobích vykázal ztrátu téměř čtyři miliardy korun, tyto hospodářské výsledky však zahrnovaly mimořádné odpisy.

Obchody řetězce Tesco ve střední Evropě od loňského prosince nově vede William Patrick O ́Neill, který ve funkci vystřídal dosavadního šéfa Davida Morrise. Tesco předloni zavedlo jednotný řídící tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku mají vedení v Praze.

Britský řetězec loni v listopadu prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. V létě firma prodala v Liberci nákupní centrum Forum. Tesco vyčlenilo do samostatných společností celkem pět svých nákupních center a pozemky v ČR. Připravuje je tak k prodeji. Kromě Letňan šlo o obchody v Hradci Králové - Pražském Předměstí, Plzni - Východním Předměstí, Pardubicích, Brně - Trnité a o pozemky na pražském Šeberově a v Letňanech.

Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996, provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává v ČR 13.500 lidí. Spolu s ním patří mezi největší obchodníky v ČR řetězce Kaufland, Albert, Lidl či Penny Market. Tržby Kauflandu v ČR ve finančním roce 2014/2015 stouply na 55,2 miliardy a zisk činil 2,1 miliardy korun. Společnost Ahold, která v ČR provozuje obchody Albert, se ve finančním roce 2014/2015, který trval 24 měsíců, propadla do ztráty 1,24 miliardy korun. Tržby za tyto dva roky byly 102,6 miliardy korun.