Sazka chce plně ovládnout řeckou sázkovou firmu OPAP | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Sazka chce plně ovládnout řeckou sázkovou firmu OPAP

ČTK

Česká skupina Sazka hodlá do koupě akcií řecké sázkové společnosti OPAP investovat přes dvě miliardy eur (asi 51 miliard korun). Předložila nabídku na koupi zbývajících akcií, v níž za jednu akcii nabízí 9,12 eura (232,651 koruny). Na svých internetových stránkách to uvedla společnost Sazka. Sazka a Jorgos Melissanidis ze správní rady řecké společnosti Greek Organisation of Football Prognostics SA v OPAP společně vlastní podíl 33 procent. Cena akcií OPAP při zahájení dnešního obchodování oslabila o více než čtyři procenta.

Řecko prodalo v roce 2013 podíl 33 procent firmy OPAP společnosti EMMA Delta, kterou nyní vlastní Sazka a Jorgos Melissanidis, za zhruba 650 milionů eur (téměř 16,6 miliardy korun). Nyní se Sazka snaží získat plnou kontrolu nad OPAP. Ve firmě EMMA Delta česká firma drží 66,7 procenta.

Nabídka koupě akcií za cenu 9,12 eura platí od pondělí. Aténská burza, která v pondělí pozastavila obchodování akciemi OPAP, ho dnes obnovila. Po zahájení jejich cena klesla o 4,5 procenta na 9,63 eura.

České investiční impérium pohořelo na izraelském startupu

„Od 1. května 2013, kdy došlo k vyhlášení privatizace OPAP, akcionáři OPAP dosáhli celkového výnosu přes 130 procent, z toho více než 1,4 miliardy eur z vyplacených souhrnných dividend,“ uvedl majitel Sazky Karel Komárek. Nynější největší dobrovolnou nabídku za deset let je firma připravena podpořit částkou přes dvě miliardy eur, dodal Komárek.

Pokud by nabídku přijali všichni akcionáři, hodnota nabídky dosáhne zhruba 2,06 miliardy eur (52,55 miliardy korun).

Firma OPAP podle agentury Reuters oznámila, že správní rada nabídku Sazky zhodnotí a poté vydá stanovisko.

OPAP je podle výše příjmů čtvrtou největší sázkovou firmou v Evropě, v roce 2013 byla společnost plně zprivatizována. Nabízí sportovní sázky a loterii v Řecku a na Kypru. V loňském roce její hrubé příjmy činily 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). Akcionářům má OPAP vyplatit 12. června dividendu 0,60 eura na akcii.

Výroba dětí na zakázku. Z umělého oplodnění se stal obří byznys, vadí odbornici
Komentář Michala Šnobra: Dvacet hodin na valné hromadě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!