Sazka skoupila akcie řeckého Opapu za stamiliony eur | E15.cz

Sazka skoupila akcie řeckého Opapu za stamiliony eur, její podíl přesáhl 40 procent

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sazka během října skoupila více než sedmiprocentní podíl v řecké sázkařské společnosti Opap. Skončilo tak období čtyř týdnů, po které trvala nabídka lídra tuzemského loterijního byznysu na dobrovolný odkup akcií svého řeckého protějšku. V závěru října tak Sazka zvýšila svůj podíl v řecké firmě ze zhruba 33 na více než 40 procent. Česká sázkařská firma z impéria KKCG miliardáře Karla Komárka už dříve deklarovala, že jejím záměrem je řecký Opap ovládnout.

„Jsme potěšeni, že se nám během říjnové nabídky podařilo významně zvýšit podíl v Opapu. Naším konečným a dlouhodobým cílem je získat v Opapu většinový podíl,“ říká předseda představenstva Sazka Group Karel Komárek. Skupina už v červenci představila plán nabídky na převzetí až 67 procent akcií firmy Opap za 2,06 miliardy eur. Za každou zbývající akcii Opap tak nabídla investorům výkupní cenu 9,12 eura. Objem vykoupených akcií odpovídá utracené částce zhruba 212 milionů eur.  

Cena akcii byla přitom během říjnové nabídky k odkupu na burze po celý měsíc výše, než činila nabídka Sazky. „Sazka zřejmě nakupovala akcie od investorů, kteří disponovali větším podílem v Opapu a kteří by prodejem většího objemu svých akcií přes burzu mohli stlačit cenu výrazně níže pod nabídku Sazky,“ domnívá se analytik J&T Banky Milan Vaníček. Podle něho mohli být protistranou obchodu s českým sázkařským lídrem kupříkladu hráči z řad hedgeových fondů.

Nákup řeckých akcií není pro Sazku bez rizika. „Odkupem akcií Opapu vzrůstá expozice Sazky vůči řecké ekonomice, která je na desetiletí enormně zadlužena především u bohatších států eurozóny v čele s Německem. Zůstává tak poměrně značně zranitelná v případě možných turbulencí evropské nebo světové ekonomiky,“ zdůrazňuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Řecko v roce 2013 prodalo zhruba za 650 milionů eur 33procentní podíl v sázkovém Opapu společnosti Emma Delta. V té Sazka Group drží podíl 66,7 procenta. Opap je podle výše příjmů čtvrtou největší sázkovou firmou v Evropě, v roce 2013 byla společnost plně zprivatizována. Opap nabízí sportovní sázky a loterii v Řecku a na Kypru. V loňském roce dosáhla hrubých příjmů 1,5 miliardy eur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah